Öğretmen Diyarı

Akıllı telefonlarda internet ucuz ve hızlı olacak

Massachusetts Institute of Technology (MIT) yüksekokulunda geliştirilen AirMobs adlı uygulama, akıllı telefonların, Wi-Fi sinyalleri aracılığıyla birbirlerine bağlanarak veri planıpaylaşımı yapmasını sağlıyor. Böylece bir kullanıcının ulaştığı veriye hızla ulaşan diğer kullanıcıbüyük telefon faturaları ödemekten kurtuluyor.

Uygulama ayrıca paylaşılan her bir kilobayt veri başına kullanıcılara daha sonrakullanabilecekleri bir kredi vererek veri paylaşımını teşvik ediyor.

AirMobs'u geliştiren Eyal Toledano, New Scientist dergisinin internet sitesinde yeralan açıklamasında, "Amaç insanların veri planını paylaşmalarını teşvik etmek için (ver ki sen de alasın) ilkesini geliştirmek. Kredinizi daha sonra bağlantınızın bulunmadığı bir alandakullanabilirsiniz. Kimbilir belki de hemen yanınızdaki kişi mükemmel bir yayın alanına sahiptir" dedi.

Sistemi MIT'te başarıyla denediğini anlatan Toledano, ancak AirMobs'u, sağladıklarıhizmetlerin yeniden satışını yasaklayan bazı cep telefonu şirketlerinin karşı çıkmalarından çekindiği için Google Play Store adlı sitede satışa sunmadığını belirtti.

Toledano, "Ağların birbirleriyle işbirliğine karar vermeleri ve tüm cihazların serbestçegezinmelerine izin vermeleri durumunda AirMobs'a daha az ihtiyaç olacak. Ancak operatörlerinbirbirleriyle işbirliğine gitmedikleri yerlerde, kullanıcılar arasındaki işbirliği bu durumu düzeltebilir" dedi.

AirMobs sistemi nasıl işliyor

Airmobs uygulaması akıllı telefonların arka planında çalışıyor. Sürekli olarak telefonun pilinin doluluk oranını ve sağlanan bağlantının gücünü kontrol eden uygulama, yer değiştirmeleri de telefonun sabit olduğu durumlarda daha sürekli sinyal veriyor olmasına bakarak belirleyebiliyor. Uygulama, şartların uygun olduğu durumlarda Wi-Fi vericisinin otomatik olarak açılmasını ve diğer kullanıcıların birbirlerine bağlanarak veri planı paylaşımı yapmalarını sağlıyor.

 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol