Öğretmen Diyarı

Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız kokusubakterilerin enerji kaynağı olan protein amino asitlerinin üzerinde aşırıaktivite de olmasından oluşur. Yaş gözetmeksizin toplumun büyük bir kesiminietkileyen ağız kokusu sorunuyla doktora giden hastalara doğru teşhis ve etkili birtedavi uygulanmalıdır. Doktorun ağız kokusu yakınması olan hastalara doğruyaklaşımı için ağız kokusuna neden olabilecek sistematik hastalıklar hakkındada tedavide öncelikli olarak uygulamalar yerine getirilmeli, şikâyetin devametmesi halinde teşhis aşamasına tekrar dönerek hastanın hastalığıyla ilgilidoktora yönlendirilmesi sağlanmalıdır. Ağız kokusu tedavisinde standart vekabul edilmiş olan protokoller bulunmamaktadır. Fakat tedavi için standartdental ve periodontal tedavi kapsamında bazı uygulamalar yapılır. Hastanınbunlara cevap vermemesi halinde yeniden teşhis aşamasına dönülebilir. Öncelikletedavi de bir alet yardımıyla volatil sülfür bileşiklerinin ölçümüyapılmalıdır. Uygulanacak tedavi adım adım sorunu çözebilmek için bazıprosedürlerin uygulanmasını gerektirir. Ağızda olan kokuyu farklı ürünlerlebelirli bir süreyle maskelemekte mümkündür.

Ağız kokusutedavisinin hedefleri

• Dil sırtındaki bakteriyelkolonizasyonunu ortadan kaldırmak

• Mevcut volatil sülfür bileşiklerinibloke etmek

• Hastanın ağız kokusunu gidermek içineğitmek

Ağız kokusuolan hastaların tedavisinde ağız kokusunun çeşidine göre uygulamalar yapılır.

Fizyolojikağız kokusu tedavisi: Öncelikle ağızdaki kötü kokunun kaynağı tespitedilmelidir. Daha sonra diyet düzenlemesi yapılmalı, dil temizliğine önemverilmeli ve oral hijyen eğitimi verilmelidir. Hastaların dilin arka kısmınınaz ulaşılabilir olduğu için ağızda en kötü kokan bölge olduğuhatırlatılmalıdır. Dil temizliğinde özel olarak üretilen dil fırçalarının ya dataraklarının kullanılması sağlanmalıdır. Bunun için sert bir diş fırçasından dayararlanılabilir. Dişlerin ve dilin temizlenmesi ağızda hidrojen sülfit vemetil merkaptan konsantrasyonunu önemli bir oranda azaltacaktır. Dilfırçalamasının yarattığı en büyük sıkıntı bulantı ve kusmanın olmasıdır. Bununönlenmesi ya da hafifletilmesi için fırçalamanın ayna karşısında yapılmamasıküçük fırça darbeleriyle uygulanması ve nefes verme aşamasında dilin kısaaralıklarla fırçalanması faydalı olur. Oral hijyenin devamından sonrahastalarda ağız kokusunun sürmesi halinde etkili bir gargara tavsiyeedilebilir. Gargaralar ağız kokusu sorunu olan hastalarda etkili bir hijyenaracıdır. Alkol bazlı solüsyonlar ise sadece ağız kokusunu maskeler. Bu nedenlesadece geçici rahatlama için kullanılabilir. Ağız yıkama ürünleri yüksek alkoliçerdiğinden ağızda kurutma etkisi yapar ve ağız kokusunu hızlandırabilir. Buyüzden hastalara alkol içeren bir gargarayı kullanırken ne zaman bırakmalarıhakkında gereken bilgilendirme yapılmalıdır. Bunun dışında hastaların düzenliolarak her gün en az 2 defa dişlerini fırçalamaları ve şekersiz sakızkullanmaları tavsiye edilir. Ağız kokusuna sebep olan bakterilerin yokedilmesiyle ağız kokusu tedavisi yapılmış olur.

Patolojikağız kokusu tedavisi: Ağız içindeki sebeplerden kaynaklanan patolojik ağızkokusunun olması halinde hastaya önce oral hijyen eğitimi verilir. Daha sonraperiodontal hastalıklar tedavi edilir, çürükler restore edilir, ağız içindeuyumu bozulan protezler elimine edilir. Hastalarda sabit ya da hareketliprotezler varsa ya da hastanın yaşı ileriyse ultrasonik diş fırçası ile dahagelişmiş hijyen metodları kullanılır. Kişilerin her gün diş ipi kullanmasıkullanmayanlara göre ağız kokusunun daha iyi önlemektedir. Bu yüzden hastalarındiş ipi kullanması sağlanmalıdır. Ağız dışı nedenlerden yani sistemikhastalıklardan ortaya çıkan patolojik ağız kokusunda ise hastanın uzman birdoktora yönlendirilmesi sağlanmalıdır.

Yalancı ağızkokusu tedavisi: Bu tür ağız kokularında hastaya doğru teşhisin konulması sonderece önemlidir. Bu sayede hasta uygun şekilde motive edilebilir. Bununyanında diğer ağız kokusu tedavilerinde yapıldığı gibi oral hijyen eğitimiverilmesi gereklidir.

Halitofobitedavisi: Hastalara bu teşhis konulduğunda psikiyatriste yönlendirilerek tedavisağlanmalıdır.HEKİMCE

\"SGK

Anahtar Kelimeler:
Ağız Kokusu Tedavisi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim