Öğretmen Diyarı

4+4+4 Mesleki Eğitime Yaramadı!

Öğrencileri mesleki ve teknik liselere hazırlayacak ortaokulların işsizlikle yapılacak uzun soluklu mücadelede kalıcı başarı sağlanması ve nitelikli iş gücü için önemli olduğunu söyleyen DES Konya İl Başkanı Yunus Emre Kılınçel, “Meslek eğitiminin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesine ilişkin planlamalar 4+4+4 eğitim sistemiyle hayata geçirilmeliydi. Türkiye'deki kalifiye eleman yetersizliği, halen istihdam sorununu büyüten en önemli etkenlerin başında gelmektedir.  Bugün Sanayi Bölgelerinde pek çok işveren vasıflı işçi bulmakta zorlandığını, işletmelerin sırada beklemelerine rağmen meslek lisesi mezunu genç bulmakta zorlandıklarını, teknik eleman bulamadıklarını, teknolojik makineleri çalıştıracak yeterli donanıma sahip eleman bulamadıklarını söylüyor. Diğer taraftan düz liselerden ve meslek kazandırmayan üniversite bölümlerinden mezun milyonlarca gencimiz iş arıyor” diye konuştu.

 

4+4+4 eğitim reformuna rağmen mesleki eğitimin kan kaybetmeye devam etmekte olduğunu söyleyen Kılınçel, 4+4+4 sisteminin meslek liselerini yeniden aktif hale getirilebilmesi için şu önerilerde bulundu;

 

Öğrenci olmadığı için kapatılan kimi bölümler halen açılabilmiş değildir. Meslek liselerinin programları yeniden gözden geçirilmelidir. Bilgi toplumuna yüzünü dönmüş bir mesleki eğitim vizyonuyla teknolojik gelişmeler ve yeni sanayinin ihtiyaçları dikkate alınmalıdır. Meslek liseleri esnek, çağdaş ve pratik bir yapıya kavuşturulmalıdır. Meslek liseleri bölgenin ve çevre sanayi kuruluşlarının talepleri doğrultusunda programlanmalıdır. İhtiyaç analizleri yapılarak kimi meslek okulları kapatılmalı ve yeni programlar açılmalıdır. Meslek okullarının döner sermayelerinin efektif hale getirilmesi gerekmektedir. Meslek Lisesi mezunlarının hem meslek yüksekokullarına hem de fakültelere geçişi kolaylaştırılmalı, kontenjan tanınmalıdır.

 

Meslek eğitimi 4+4+4 eğitim sistemi bağlamında ülke kalkınmasının anahtarı olarak görmek gerektiğini ve mesleki eğitimin getirilerinin doğru anlatılması ve gençliğin meslek sahibi olma yönünde özendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

 

4+4+4 eğitim reformu, meslek liseleri ila meslek yüksek okulları üzerinden sanayici, esnaf ve sanatkârlar arasında ilişkilerin artırılmasına dönük işbirliği modelleri geliştirmelidir.  Meslek okullarındaki öğrencileri iş hayatına, esnaf sanatkârları da okullardaki öğrenim sürecine katmaya ihtiyacımız vardır.


kamuajans.com


Anahtar Kelimeler:
mesleki eğitime yaramadı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol