Öğretmen Diyarı

2013 İL DIŞI ATAMALARINDA AYNI KAOSU YAŞATMAYIN!

2012 İl dışı atamaları 4+4+4 sisteminin getirmiş olduğu sıkıntılardan dolayı Mayıs ayındayapılması gerekirken Ağustos ayında yapılmış ve bu durum öğretmenlerimizi zor durumda bırakmıştır. Öğretmenlerimiz tatilin ortasında ve de ramazan ayında yollara düşmüş, ev taşımakzorunda kalmışlardı. Kısacası bu durum tatilolmaktan çıkmış, tam anlamıyla bir işkenceyedönüşmüştü. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bundansonra atamaları Ağustos ayında yapacağı söylentileri ise durumu daha da sıkıntılı bir hale getirmektedir. Bu sıkıntının 2013 yılı içindeyaşanılabilir düşüncesi öğretmenlerimizi sonderece rahatsız etmektedir.

 

2012 yılında atama yönetmeliği görmezden gelinmiştir. Şayet uygulanmayacak ise yönetmelikler niçin vardır? Öğretmenler yönetmeliklere aykırı hareket edince suç fakat bizleri yönetenler yapınca hak mı oluyor? Sürekli bir şeylerin değişiyor olması da öğretmenlerimizin psikolojisini bozmuş bu durum paranoyaya dönüşmeye başlamıştır. Bu yaklaşımlar öğretmenlerimizin kendi bakanlıklarına olan güvenlerini zedelemektedir. Bakanlığımızın konu ile ilgili en kısa zamanda açıklama yapıp öğretmenlerimizi rahatlatması gerekmektedir.

Bunların dışında sınıf öğretmenlerimizin yaşamış olduğu sıkıntılar da artık pes dedirtecek duruma gelmiştir. Özellikle doğu illerinde görev yapan sınıf öğretmenlerimiz 4 yıllık zorunlu hizmetlerini bitirdikleri halde 7,8 hatta 9. yıllarını çalışmaktadırlar. Eşitliğin olduğu söylenen ülkemizde nedense sınıf öğretmenlerimiz bu eşitliği görememektedirler. Tabi burada şunu da belirtmek lazım ki 2010 yılında doğu muafiyetine onay veren ve eşitsizliğe imza atanlar da bu vebalin altında gün gelecek ezileceklerdir. Hesapsızca yapılan işler sonucu zor durumda kalan sınıf öğretmenlerimiz daha ne kadar bu haksızlığa maruz kalacaklardır. Yapılan bu yanlışlıkların 2013 il dışı atamalarında telafi edilmesini bekliyoruz.

2013 il dışı atamalarının titizlikle ve yönetmeliklere uygun bir şekilde yapılması öğretmenlerimiz açısından son derece önem arz etmektedir. Bu dönemde de yönetmeliklerin hiçe sayılarak uygulamalar yapılması kaosa neden olacaktır. Şayet bakanlığımız bu ülkeye hizmet veren öğretmenlerimizin mutluluğunu düşünüyor ise konuyu hassasiyetle ele almalıdır. Mutsuz ve de umutsuz bir eğitimcinin verimli olamayacağını bakanlık yetkililerimizin bizlerden daha iyi biliyor olması gerekir.

Bilinmelidir ki; Eğitim-Söz-Sen bu konunun takipçisi olacaktır ve eğitim çalışanlarımızı zor durumda bırakacak her türlü uygulamanın karşısında kararlılıkla duracaktır.

 

 

Süleyman ŞAFAK

Eğitim-Söz-Sen MYK Üyesi

Teşkilatlandırmadan Sorumlu  Genel Bşk.Yrd.

turkiyeegitim.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol