Öğretmen Diyarı

Zorunlu Rotasyonda Şok Gelişme !

Öğretmenlerin ve Sendikaların tepki gösterdiği aynı kurumda 15 yılını dolduran öğretmenlin zorunlu rotasyona tabi tutulması ile ilgili şok bir gelişme yaşandı. Yaşanan gelişme sonrasında binlerce öğretmen rotasyondan kurtulmuş olacak..

Son başvuru tarihi 27.07.2015 olan rotasyon için başvuru tarihi 1 gün uzatıldı. İddialara göre bu sürenin uzatılmasının nedeni "Sağlık veya aile birliği mazeretim var" seçeneğini seçmemiş öğretmenlerin başvurularını yeniden yapabilmeleri.


Sağlık ve Aile Birliği Mazereti


Rotasyon başvuru ekranında bulunan  "Sağlık veya aile birliği mazeretim var" ifadesini gören öğretmenler bu seçeneği seçtiklerinde nasıl bir uygulama yapılacağı konusunda tam emin değildiler.


Yıllardır evlerini kurmuş, çocuğunu bir okula yazdırmış binlerce öğretmenin zorunlu rotasyonla isteği dışında başka bir ilçeye gönderilecek olmasına öğretmenlerden ve sendikalardan tepki yağdı.


Sendikaların tepkilerinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı'ndan "Sağlık veya aile birliği mazeretim var" ifadesinden dolayı bir çok öğretmenin yerinde kalacağı bilgisi alındı.


Tek İlçe Seçebilecek


Bu seçeneği seçen öğretmenler sağlık probleminin olduğu ya da eşinin çalıştığı ilçenin dışında bir ilçede görevlendirilemeyecek. Bu durumda sadece 1 ilçede okul tercihi yapacak olan binlerce öğretmen, boş kadro bulunmaması nedeniyle kendi okullarında kalacak.


Bu seçeneği seçmeyi unutmuş olan öğretmenler, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine dilekçe vererek başvurularını iptal edip, yeniden başvuru yapabilirler.


Eşler İşe mi Girecek?


Aynı kurumda 15 yılını dolduran öğretmenlerin, rotasyona tabi olmamak için eşlerini bu zamandan sonra işe sokup sokmayacağı merak konusu oldu.


personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol