Öğretmen Diyarı

ZORUNLU HİZMETTE 1 YIL FORMÜLÜ

Milli eğitim bakanlığı özellikle Ülkemizin çeşitli bölgelerinde bulunan eğitim bölgelerinde öğretmen tutabilmek amacı ile zorunlu hizmet uygulaması yapıyor. Öğretmenlerin büyük mağduriyet yaşamalarına neden olan Zorunlu Hizmet uygulamasının iptal edilmesi ya da öğretmenlerin mağduriyetini azaltacak şekilde yeniden düzenlenmesi ihtiyacı zaruri bir hal aldı.

Milli eğitim bakanlığının Özellikle Güneydoğu, Doğu Anadolu ve ülkemizin bazı kesimlerinde coğrafi ve sosyal nedenlerle öğretmenlerin çok tercih etmek istemedikleri bölgelerde öğretmen açığını önlemek amacı ile zorunlu hizmet uygulaması yapması zorunlu hizmet bölgelerinde çalışan ve uzun süre bu bölgelerde görev yapmak zorunda kalan öğretmenlerin tepkilerine neden oluyor.

3 yıl olarak uygulanan Zorunlu hizmet süresinin tamamen kaldırılması ve bölgeye teşvik uygulaması ile öğretmen çekilmesi en uygun yöntem olarak göze çarparken kademeli yıl uygulaması da alternatif çözümler arasında yer alabilir.

Zorunlu hizmet bölgelernin de kendi içerisinde mağduriyet dereceleri var. Mesela Şırnak Uludere ile Şırnak Merekez, Ağrı Merkez bir olmuyor. Muş'un Üçsırt köyü ile Bulanık İlçesi bir olmuyor. Bir yerde görev yapan öğretmen kış aylarında şehre inme imkanı bile bulamayıp bazen 6-7 saat süren minibüs yolculuğu ile köye ulaşabilirken, Özellikle İl merkezleerinde ve yakın köylerinde Zorunlu Hizmet görevi yapan öğretmenler uçaktan indikten yarım saat sonra evlerinde olabiliyorlar.

Kimi terör korkusunu iliklerine kadar yaşarken, kimi de zorunlu hizmet yüzünden aile düzenini, çocuklarının yaşamlarını bozmak zorunda kalabiliyor. 

Bu şartlar altında olan öğretmenlerin Milli eğitim Bakanlığından beklentisi ise bir an evvel zorunlu hizmet uygulamasının kaldırılması. Ancak şu aşamada kabul edilmesi zor görünen bu uygulamaya www.ogretmenlersitesi.com olarak bizim önerimiz şu şekilde;

Öncelikle zorunlu hizmet bölgeleri de kendi içerisinde detaylı bir analiz yapılarak sınıflara ayrılmalıdır. Bölgeler 3 gruba ayrılarak zorunlu hizmet yılı da ona göre ayarlanmalıdır. Mağduriyetin en yoğun yaşandığı bölgelerde 1 yıl zorunlu hizmet uygulanmalı ve bir yılı dolduran öğretmenler istemesi halinde İl dışı ve İl İçi atama talebinde bulunabilmelidir. Ancak burada görev yaptığı süre içerisinde her yıl için 90 puan ile ödüllendirilmelidir.

2. Zorunlu hizmet alanlarında ise Zorunlu Hizmet süresi 2 yıl olmalıdır. Burada da 2 yılını dolduran öğretmenler İl içi ve İl dışı atama isteğinde bulunabilmelidir. Buralarda çalışan öğretmenler de 60 puan ödüllendirilmelidir.

Zorunlu Hizmet Bölgelerinin 3. Zorunlu hizmet alanlarında görev yapanlar da 3 yıl süre şartı uygulanmalı ki buralar genellikle şehir merkezleri olmalıdır. Buralarda çalışan öğretmenlere de 40 puan ödül verilmelidir. Böylece öğretmenler arasında zaten varlığı ile birçok mağduriyete neden olan zorunlu hizmet uygulaması az da olsa korkutucu olmaktan çıkartılmış olur. Oralarda çalışan öğretmenler de bir yılı 100 yıla bedel olan bu bölgelerde çalışmış olmanın avantajlarını puan olarak kullanabilirler.

Tüm zorunlu hizmet bölgelerinde görev yapan öğretmenlerin sağlık, eş, eğitim gibi mazeret atamalarında da işlerinin kolaylaştırılması en doğru adım olacakrır.

Cevat Artun

ogretmenlersitesi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol