Öğretmen Diyarı

ZORUNLU HİZMET YAPAN ÖĞRETMENLERE ZAM UMUDU DOĞDU!

Milli Eğitim Bakanlığı zorunlu hizmet bölgesinde çalışan öğretmenlere yönelik zam yapmak için kolları sıvadı.  Her yıl atanan öğretmenlerimizin yaklaşık % 80'i zorunlu hizmet bölgelerine atanmasına rağmen, 1 yılsonunda bu öğretmenlerimizin neredeyse yarısı özür grubundan batı illeri başta olmak üzere 30 ilde yoğunlaşıyor. 

 

Milli Eğitim Bakanlığı Doğu ve Güneydoğu illeri başta olmak üzere, zorunlu hizmet bölgelerinde öğretmen tutamıyor. Bu bölgelerde öğretmenlerin çalışma süresi 1,5 - 2 yıl arasında oluyor.  1990 - 1995 yıllarında terörün en yoğun olduğu dönemlerde bile Doğu ve Güneydoğu'da öğretmen tutabilen Bakanlık, olağanüstü hal dönemlerinde olduğu gibi bu bölgelerde görev yapan öğretmenlere zorunlu hizmet tazminatı getirerek pozitif ayrımcılık yapmaya hazırlanıyor.  


Zorunlu hizmet bölgelerini 6 grupta planlamayı düşünen Bakanlık, öğretmenlerimize hizmet bölgesine göre 400 - 950 TL arasında fazladan ücret ödemeyi planlıyor.  Zorunlu hizmet bölgesinde görev yapan öğretmenlere ödenecek ücrete dair düzenlemede sona gelindi. 


Bakanlık, hazırlamış olduğu taslak kanunu Bakanlar kuruluna ve Maliye Bakanlığına sunmaya hazırlanıyor... Konuyla ilgili önümüzdeki günlerde Milli Eğitim Bakanlığının bir açıklama yapması ve kanunu Meclis'e getirmesi bekleniyor. Öğretmenlere ücret konusunda Bakan Nabi AVCI Bey'in çok ciddi bir çabası olduğunu da dip not olarak verelim... Konuyla ilgili gelişmeleri ve detayları ilerleyen günlerde sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.


kaynak: kamudanhaber.comDikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol