Öğretmen Diyarı

Yüzde 51’i Güneydoğu’ya

Gamze KOLCU / ANKARA
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bastığı butonla dün 30 bin öğretmen atandı. 104 branşa 30 bin kontenjan için 121 bin 233 öğretmen adayı başvurdu. Atamaların yüzde 51’i Doğu ve Güneydoğu illerine gerçekleşti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca dün Ankara’da düzenlenen törende kuranın için gerekli olan numaranın üç rakamını Cumhurbaşkanı Erdoğan söyledi. Erdoğan, daha sonra Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’yla salondaki adaylardan rakam istedi. Kura numarasının “357145932” olarak belirlenmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, atama butonuna bastı. Ekranda isimlerini gören öğretmenler sevinç gözyaşları döktüler.

Bakan Avcı, 30 bin atamayla birlikte öğretmen sayısının 923 bin 133’e çıktığını söyledi. Avcı, “Bu dönemde atayacağımız öğretmenler hemen sınıfa girmeyecekler. İkinci yarıyıl boyunca meslekte en az 10 yılını doldurmuş kıdemli öğretmenlerin yanında yönlendirme eğitiminden geçecekler” dedi.
Şanlıurfa Siverek’e sınıf öğretmeni olarak atanan Nur Pınar, sevincini telefonda annesiyle paylaşırken gözyaşlarına boğuldu. Pınar, iki yıldır atama beklediğini söyledi.

Adana’da 2014’teki Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) saç rengi sınav giriş belgesindeki fotoğrafından farklı olunca, başkasının yerine girdiği şüphesiyle gözaltına alınınca sınava giremeyen Pelin Derya Çetinkaya (26), geçen yıl tekrar girdiği sınavda aldığı puanla Van’a atandı.

Hürriyet: Haber, Analiz, Köşe Yazısı… 

Anahtar Kelimeler:
yüzde i güneydoğu ya

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim