Öğretmen Diyarı

Yurt dışındaki görev yapan öğretmenlerin görev süreleri hakkında düzenleme yapılacak

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı´nın (UNESCO) 38. Genel Konferansı için Fransa´nın başkenti Paris´e gelen Avcı, Grand Palais´te (Büyük Saray) açılan Picasso sergisi ile Paris modern sanatlar müzesini ziyaret ettikten sonra Türkiye´nin Paris Büyükelçiliği´nde öğretmenlerle bir araya geldi.

Bakan Avcı, yurt dışındaki görev yapan Türk öğretmenlerin görev süreleri hakkında yakında düzenleme yapılacağını belirterek, "Buradaki Türk öğretmenlerin görevine hem buradaki çocuklarımız açısından bakıyoruz, döndüklerinde Türkiye´deki çocuklarımızın muhtemel kazanımlarını da hesap ederek süreleri tartıyoruz" dedi.

Eğitimle ilgili televizyon kanalının kurulmasına ilişkin bir öğretmenin sorusunu cevaplayan Bakan Avcı, "Eğitim kanalı bizim gündemimizde, bunun bir pilot uygulaması olarak Yunus Emre Enstitüsü bu konuyla ilgili bir radyo kurdu. Zaman içerisinde oradan alacağımız dönüşlerle televizyonun program alt yapısını biçimlendirirken işimize yarayacak diye ümit ediyoruz" diye konuştu.

Hizmetlere ara verilmedi

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) bürokratlarının sık yapılan seçimlere rağmen hizmetlerine ara vermediğine işaret eden Avcı, "Gerçekten bürokrasi bu konuda aslında bana sorarsanız iyi bir sınav verdi. Bu kadar sık seçimin olduğu yerde, belirsizliğin egemen olduğu seçimlerde bürokrasi genellikle bekler. En azından Millî Eğitim Bakanlığı bürokrasisi için bu doğru değil. Bu süreçte arkadaşlarımız sanki hiç seçim olmayacakmış gibi hizmet vermeye devam ettiler" dedi.

MEB bünyesinde mevcut sorunlarla ilgili çalışmaların devam ettiğini ve bu sorunlardan bir tanesinin hizmet süresi meselesi olduğunu belirten Avcı konuyla ilgili olarak; "Buradaki Türk öğretmenlerin görevine hem buradaki çocuklarımız açısından bakıyoruz, döndüklerinde Türkiye´deki çocuklarımızın muhtemel kazanımlarını da hesap ederek süreleri tartıyoruz" şeklinde konuştu.

Şubat ayı itibariyle göreve atanan öğretmenlere yönelik uygulanacak olan oryantasyon eğitimine yönelik olarak; "Şubat´ta atananlar 1 Mart´ta maaşlarını alarak öğretmenliğe başlayacaklar. Ama 1 Mart´tan itibaren biz onlara atandıkları illere göndermeyeceğiz. İster kendi tercihlerine bağlı olarak, ister kendi illerinde ister üniversiteyi bitirdikleri ilde 2. sömestr boyunca bir oryantasyon eğitimine alacağız. Her birine meslekte en az 10 yılını tamamlamış bir deneyimli öğretmeni danışman olarak atayacağız. Hangi branştan olursa olsun tecrübeli öğretmenlerin dersine izleyici olarak girecek." ifadelerini kullandı.

Terör olayları sebebiyle çok ciddi bir "dezenformasyon" veya "ürkütme kampanyası"nın yürütüldüğünü belirten Avcı, "Öğretmenlerin bölgeye gidemeyecekleri, görevlerine başlayamayacakları konusunda sistemli bir kampanya da yürütüldü. Fakat doğu ve güneydoğudaki 29 ile gönderdiğimiz 26 bin öğretmenimizden sadece 40 kişi görevine gidemedi." dedi.

Bakan Avcı, Fransa´da görev yapan öğretmenlere resim öğretmeni Cevat Ülger´le ilgili bir anısını paylaşıp öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler gününü şimdiden tebrik etti.

 


Kaynak: MEB

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Ali 2 yıl önce

Yurt disina giderken seminere alinan ogretmen yurda donerken neden bir uyum seminerine alinmiyor. Sureyi kisaltmaksa amac bu care degil.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim