Öğretmen Diyarı

Yurt Dışı Öğretmenlikte En Cazip Ülkeler

Yurt Dışı öğretmenlik düşünen öğretmenlerin gitmek istedikleri ülkelerin tercihinde etkili olabilecek değerlendirme. Yurtdışı öğretmenlik için ülke ülke analiz. Hangi ülke yurt dışı öğretmenlikte hangi imkanlara sahip...

ROMANYA:Romanya AB ülkesi.Bu ülke her ne kadar tam bir Avrupa ülkesi görünümünde değilse de ekonomik şartlar bakımından tercih edlilebilir.Bir öğretmen burada 1570 dolar para alıyor,bunun dışında Romanya da kendi okulunda görev yaptığı için Türkiye tarafından görevlendirilen öğretmene bir meblağ veriyor.Bu diğer ülkelerde yok.200 Euro gibi bir rakama ortalama bir ev kiralayabilirsiniz.

Romanya ,ayrıca 2-3 saatlik mesafelerle Avrupa’da çoğu yere yakın.Ulaşım ucuz.Türk okulunun bulunduğu bölgede msülüman nüfus var.Eski Osmanlı Dönemine ait yapıları,eserleri görebilirsiniz.

AZERBAYCAN:Uçak bileti ucuz,Türkiye’yakın ama ülkede petroldeki düşüşün etkisiyle devaülasyon yaşandı ve ciddi bir pahalılık var.Kiralar döviz cinsinden alınıyor ve 700-800 dolara  ev bulursanız şanslısınız.1925 Euro maaş verilen bu ülkede Türk iş adamlarını,Türk esnaflarını  ve canlı bir sosyal hayatı bulabilirsiniz.Bakü büyük bir metropol ama aynı zamanda rüzgarı eksik olmayan bir kent.Tercih size kalmış.

GÜRCİSTAN:2000’Lİ yıllardan önce güvenlik önemli bir sorundu.Şimdi şartlar kısmen daha iyi.Vize derdiniz yok.Kimlikle girebiliyorsunuz.Ekonomik kaygılarınız varsa değerlendirebilrsiniz.1685 dolar size bu ülkede asgari şartlarda hayli hayli yetecekti ve artacaktır.

 

KAZAKİSTAN:Büyük bir coğrafya.Büyük bir ülke.Alma Atı Orta Asya’nın en yaşanılabilir şehri seçildi.Ama bu seçim hangi kıstaslara yapılıyor,bielemeyiz.Zira Alma Ata pahalı bir şehir.Şehirde çoğu şeyi bulabilirsiniz.Canlı bir sosyal hayat var.Şehirler arası mesafeler çok fazla.O yüzden ben bu ülkeyi gezeceğim derseniz bunun her açıdan kolay olmayacağını bilmeniz gerekir.Uçak biletleri çok pahalı.Ufak bir araştırmayla bunu görebilirsiniz.Ayrıca Türk okullarının bulunduğu bölgede kiralar epey yüksek.

Yüksek lisans veya doktora düşünceniz varsa Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi bu ülkede size seçenek olabilir.

MOLDOVA:Moldova küçük bir ülke.Nüfusu Ankara kadar diyebiliriz.Ülkenin para birimi ley .Bu ülkedeki Türk okulu başkent Kişinev’de değil.Bunu bilin.Yurt dışındaki Türk okulları genellikle merkezde ama bu Moldova için geçerli değil.Haliyle sıkıcı bulabileceğiniz bir yer olabilir.Okulun bulunduğu bölge Gagauz Özerk Bölgesinde.Gagauzlar,Hristiyan Oğuz Türkleri.Ama Türklük ile pek bir bağlantıları yok.Kendi dillerini bile konuşmuyorlar.Rusça hakim.150 euroya rahatlıkla ev kiralayabilirsiniz.600-700 Euro ile asgari bir yaşam sürebilrsiniz.Okul Kongaz köyünde.Sosyal hayat  canlı   demek yanlış olacaktır.

Komrat Devlet Üniversitesinde yıllık 900 Euro gibi bir rakama yüksek lisansa başlayabilirsiniz.Rusça bilmek kaydıyla.Rusça öğrenmek için bu ülke uygun bir yer olabilir.Öğrermenler 1495 Euro gibi bir ücret alıyorlar.

 

SUUDİ ARABİSTAN:Yurt dışında görev yapılması uygun yerlerden biri.Hacca gitmek gibi bir düşünceniz varsa çok ideal.7.450 riyal maaş veriliyor.Öğretmenlerin görev yaptıkları okullar birkaç şehirde yoğunlaşmış durumda.

 

Kaynak: http://www.ogretmenlersitesi.com/

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim