Öğretmen Diyarı

Yüksek Lisans Yapan Öğretmenin Avantajları Nelerdir?

Yüksek Lisans (Lisans üstü ) eğitimi bitirmenin avantajları nelerdir? Öğretmenler neden Yüksek Lisans yapmalıdır? Ayrıntılar Milliegitimhaber.com’da…

 

Yüksek Lisans’ın dezavantajları ve avantajlarını Milliegitimhaber sizler için derledi.

 

MAAŞ:

Yüksek Lisansı bitiren öğretmenin maaşında gözle görülecek bir değişiklik olmaz. Kademe farkındaki gösterge farkı maaşa etki etmez, sonuç olarak Yüksek Lisans bitiren öğretmenin maaşında bir değişiklik görülmez.

Yüksek Lisans bitiren öğretmen 1 kademe alır. Yani 8/2 olan öğretmen Yüksek Lisansı bitirir bitirmez 8/3 olur. Bu durumun maaşa çok büyük bir etkisi yoktur.

 

İZİN :

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI PERSONELİ İZİN YÖNERGESİ

b) Memurlardan Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsüne devam edenlere, eğitimleri süresince aylıklı izin verilir. Lisansüstü öğrenimine devam edenlere ise, görevlerini aksatmamak şartıyla, izin verilmesi hususunda gerekli kolaylık sağlanır. Öğretmenlerin ders programları, lisansüstü öğrenimlerine devam edebilmelerine imkân verecek şekilde düzenlenir.

Eski maddede yer alan “Yüksek lisans öğrenimine devam edenlere, görevlerini aksatmamak kaydıyla haftada iki yarım gün izin verilebilir.” madde değiştirilerek esneklik sağlanılması amaçlanmıştır.

 

Sınıf öğretmenlerinin izin sıkıntısı Ek ders başlığında detaylı olarak açıklanmıştır.

 

 

KADEME HAKKI:
Devlet memurları kanununun 36 ncı maddesinin (A) fıkrasının 9.bendinde yer alan:

Memurluğa girmeden önce veya memuriyetleri sırasında yüksek öğrenim üstü master derecesi almış olanlarla yüksek öğrenim kurumlarında en az bir yıl ilave öğrenim yaparak lisansüstü ihtisas sertifikası alanlara bir kademe ilerlemesi, tıpta uzmanlık belgesi alanlara, meslekleri ile ilgili öğrenim dallarında doktora yapanlara bir derece yükselmesi uygulanır.

Örnek: 8/1 olan öğretmen Yüksek Lisans eğitiminden mezun olduktan sonra bir kademe ilerleyerek 8/2 olur.

 

EK DERS FARKI:

Tezli ve Tezsiz olduğuna bakılmaksızın Yüksek Lisans eğitimini bitiren öğretmenler yüzde 5 daha fazla ek ders alır. (Doktora %15).

Yani aylık ek dersi 800 TL olan Yüksek Lisansı bitirmiş bir öğretmenin ek dersi  40 TL artar.

 

Ancak Yüksek Lisans yapmak için haftada bir defa izin alan sınıf öğretmenin ek dersini hesaplayalım.

6*4=24    24+2=26     26-18=8

yani haftada bir gün derse gitmeyen sınf öğretmeni haftalık 8 saat ekders alır dolayısıyla 15-8 =7 saat eksik ek ders alır.

7 X 10,53 = 73,71   aylık hesaplarsak 4*73,71 = 294 TL eksik ek ders alır. Dolayısıyla aylık Yüksek Lisans yapan sınıf öğretmeni her ay min 250 TL eksik ek ders ücreti alır.

 

HİZMETİÇİ EĞİTİM:

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yapılacak olan Hizmetiçi eğitimlerde Yüksek Lisans yapmış  öğretmenler tercih edilmektedir.

 

 

Sonuç olarak Yüksek Lisans bitiren öğretmenin maddi yönden çok büyük bir getirisi olduğunu söylemek yanlış olur ama Üniversitede çalışmayı düşünen veya ileride kariyer yapmayı düşünen (Doç,Prof vs) öğretmenler için olmazsa olmaz bir şart olarak değerlendirmekte fayda var.

 

 

Kaynak:Milliegitimhaber.com/ÖZEL HABER

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim