Öğretmen Diyarı

YETİŞTİRME KURSLARINDA ÖĞRETMENLER KİM TARAFINDAN SEÇİLECEK

DYK kurslarında öğretmenler kurs müdürü tarafından seçilecek
-Destekleme ve yetiştirme kursları yönergesine göre öğretmenler, veliler tarafından seçilip milli eğitim müdürlükleri tarafından belirlenirken kılavuzda öğretmenlerin seçiminde veliler ve öğrencilerin tercihleri dikkate alınmak suretiyle kurs müdürü tarafından belirlenecektir. Böylece öğretmenlerin seçiminde belirleme yetki kurs müdürlerine verilmiştir. 
 
-Ücretli öğretmen görevlendirme yetkisi yönergede olduğu gibi kılavuzda da milli eğitim müdürlüklerine bırakılmıştır.
 
- Kurslarda ’lar özel öğretim kurumları veya herhangi bir yayınevi ile işbirliği içinde açılamayacak. Yönergede böyle bir netlik yoktu.
 
-. DYK’lar, örgün eğitim müfredatı kapsamında Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü resmî internet sayfasında yayımlanacak olan kurs programı çerçevesinde yürütülmesi esastır. Programı yayımlanmayan dersler için o derse giren öğretmen tarafından ders programı oluşturulacak.
 
-Kurs programları en geç kursların açıldığı ilk haftanın son işgününe kadar kurs merkezi müdürüne onaylatılması gerekiyor.
 
- Yönergede sınıf mevcutları en fazla 20 olarak belirlenmişken kılavuzda bu sayı 25 çıkartılmıştır.
 
-Yönergede tüm derslerden kurs açılabilecek ve  Örgün eğitim kurumlarında açılacak kurslarda 1 dersten dönemlik açılan kurs süresi 36, yıllık açılan kursun süresi ise 72 ders saatinden az olamayacak şeklinde düzenlenmişken kılavuzla  ortaokul 5.6.7. ve  liselerin  9.10.11 sınıflar için haftalık en fazla 3 dersten 12 saate kadar yine  ortaokul   8. sınıftaki öğrenciler ise en fazla 6 dersten 18 saate kadar; ortaöğretim kurumlarının 12. sınıftaki öğrenciler ve mezun durumdaki kursiyerler ise en fazla 6 dersten 24 saate kadar haftalık kurs alabilecekler şeklinde düzenlenmiştir.
 
-(MEB’in kılavuzda yaptığı haftalık 3 ders ve 12 saat sınırlamasına göre örneğin bir hafta matematik, fizik, kimya derslerinden kurs verilirken sonraki hafta biyoloji, tarih, edebiyat ondan sonraki hafta ise başka üç dersten mi kurs verilecek yoksa yıl boyunca hep aynı üç dersten kurs verilecek buna bir açıklık getirilmesi gerekir.
 
-Yönergede ders saatleri ile ilgili Kurs dönemlerine göre programlanan kurs saatleri, kurs merkezinin imkânları ölçüsünde her bir kurs günü 2 saatten az, 8 saatten çok olmamak üzere haftanın değişik günlerine dağıtılabilir. Ancak, bir güne aynı dersten 2 saatten fazla ders konulamaz. Şeklinde düzenlenmişken kılavuzda ders saatleri Kurslarda her bir öğrenci/kursiyer için, hafta içi günde en fazla 2 dersten 4 saate kadar, hafta sonları ise bir günde en fazla 5 dersten 8 saate kadar kurs verilebilir. Şeklinde düzenlenmiştir.
 
Yönergede bir günde en fazla bir günde bir dersten en fazla 2 saat ders konulabilecekken kılavuzla en fazla 2 ders ve günlük hafta içi en fazla 4 saat olarak belirlenmiş. Böylece bir günde bir dersten 4 saat ders verilebilecektir. 
 
- Kurs merkezleri, görev veremedikleri öğretmenleri modül üzerinden ihtiyaç dışı olarak il havuzuna gönderecektir..
 
-Yönergeye göre kurslarda sınıflar dönem başında yapılacak seviye tespit sınavlarına göre sınıflar/gruplar oluşturulabilirken, kılavuzla sınıflar , öğrencilerin bir önceki yıla ait ağırlıklı yılsonu başarı puanı, Bakanlıkça veya kurs müdürlüğünce yapılacak tarama test sonuçları; kursiyerlerin diploma notu vb. ölçülebilir kriterleri de dikkate alarak sınıf oluşturma iş ve işlemlerini yapılacak.
 
-Yönergeye göre kurslar sadece I.dönem, II.dönem  açılabilecekken kılavuzla I.dönem, II.dönem ve III. dönem (yaz kursları) olmak üzere üç dönemde şeklinde düzenlenmiştir.
 
-Yönergeye göre 1’inci dönem için ve yıllık planlanan kurslar en geç ekim ayının ilk gününde,2’nci dönem için planlanan kurslar ise mart ayının ilk gününde başlatılır şeklinde düzenlenmişken kılavuzda kursların başlangıç tarihi. I.dönem kursları Ekim ayının ilk haftası başlar ve yarı yıl tatiline , II.dönem kursları derslerin başladığı ikinci yarıyılda başlayarak okulların kapanmasına kadar devam eder. III.dönem kursları, okulların kapanmasıyla birlikte ders yılı bitiminden bir sonraki eğitim-öğretim yılı okulların açılışına kadar olan sürede açılır. Şeklinde düzenlenmiştir.
 
- I.dönem ve II.dönem kursları birbirinin devamı şeklinde yıllık (ders yılı) olarak uygulanabilecek.
 
-. Öğretmenler, ilçe içinde görev almak istedikleri kurs merkezlerinden üç tercihte veya tüm ilçede herhangi bir okulda görev alma isteğinde bulunabilecekler.
 
-1. dönem kursları 3 Ekim 2015'te başlayacak ve 24 Ocak 2016'da sona erecek. 2. dönem kursları ise 8 Şubat 2016'da başlayacak. 2. dönem kursları ve yıllık kurslar 17 Haziran 2016'da tamamlanmış olacak. 3. dönem yaz kursları ise 20 Haziran-11 Eylül 2016 tarihleri arasında düzenlenecek. 
 
sonsuz@kamuexpress.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim