Öğretmen Diyarı

Yeşil pasaportlu öğretmenler bu süreçte yurt dışına gidebilir mi ?
Darbe girişimi sonrasında tüm Türkiye'de alınan önlemler kapsamında memurların ve kamu çalışanlarını izinleri kaldırıldı ve belli bir kesimin yurt dışına çıkışına yasak konuldu. Özellikle gri ve yeşil pasaporta sahip olup yurt dışı gezisine gitmek için  plan yapan ve gezi satın alan memurlar ne yapması gerektiğini bilmiyor ve bu konuda resmi bir açıklama da yapılmıyor. Pegasus firması bu konuda sitesinden şu şekilde bir açıklama yapmış

Yeşil ve Gri pasaport sahiplerinin dikkatine!

Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) damgalı pasaport bulunan misafirlerimizin;

 • Devlet memurluğundan emekli olanlar ; Emekli olduklarına dair kimlik kartı veya belge ibraz ederek yurt dışına çıkış yapabilmektedirler, Sadece emekli emniyet teşkilatı mensubu ile eş ve çocuklarından yurtdışına çıkmalarına engel bir durum olmadığına dair belge istenecektir.
 • Aktif/ görevde bulunan Devlet memurları; Bağlı oldukları kurum ve kuruluşlardan yurt dışına çıkışlarında sakınca olmadığına dair belge ibraz edenler yurt dışı çıkışları yapılmakta olup, belge ibraz edemeyenlerin yurt dışına çıkışlarına müsaade edilmemektedir.
 • Eşinden veya ailesinden dolayı yeşil pasaport sahipleri ( ev hanımı, öğrenci , özel sektörde çalışanı ve diğerleri); 
  Devlet memuru olan eşlerin veya ailelerin çalışmakta oldukları kurum ve kuruluşlarından eşleri ile ilgili yurt dışına çıkmalarında sakınca olmadığı yönünde belge ile yurt dışına çıkış yapabilmektedirler.
 • Emekli eşinden veya ailesinden dolayı yeşil pasaport sahipleri ( ev hanımı, öğrenci , özel sektörde çalışanı ve diğerleri); 
  Emekli oldukları kurumdan temin edilecek belge ile yurt dışına çıkış yapabilmektedirler.

K.K.T.C. ve Tiflis seferlerimize katılmak isteyen umumi pasaport ve kimlik kartı ile seyahat etmek isteyen misafirlerimiz ;

 • Devlet memurluğundan emekli olanlar ; Emekli olduklarına dair kimlik kartı veya belge ibraz ederek yurt dışına çıkış yapabilmektedirler. Sadece emekli emniyet teşkilatı mensubu ile eş ve çocuklarından yurtdışına çıkmalarına engel bir durum olmadığına dair belge istenecektir.
 • Aktif/ görevde bulunan Devlet memurlar;
  Bağlı oldukları kurum ve kuruluşlarda yurt dışına çıkışlarında sakınca olmadığına dair belge ibraz edenler, yurt dışına çıkış yapabilmektedirler.
 • Devlet memuru olmayan misafirlerimiz ; Devlet memuru olmadıklarını belgeleyenler ( mesleği ile ilgili kimlik kartı – SGK/ Bağkur’dan alınan belge – çalışmakta olduğu firmadan görev belgesi) yurt dışına çıkış yapabilmektedirler. 


Ayrıca turizm firmalarına gönderilen yazıda da bu konuda biraz olsun bilgi veriliyorÖĞRETMEN DİYARI ÖZEL HABERİDİR

Aktif link belirtmeden ve izinsiz haberi kullanan siteler hakkında gerekli yasal işlem takibi yapılacaktır.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim