Öğretmen Diyarı

YENİ NESİL ÖĞRETMENLERE, ÖĞRENCİLERİ İLE 17 İLETİŞİM ÖNERİSİ

Yeni Nesil Öğretmenlere Öğrenci Ve Veli İletişim Yönetimini Kolaylaştıracak Öneriler
Öncelikle atandığınız yeri ve yakın çevresini iyi tanıyın. Bol gözlem yapın. Yerel kültürü öğrenmeye çalışın. Ama bunu yaparken asla yargılamayın ve küçümsemeyin. Unutmayın ki o insanlar siz oraya gelmeden önce de orada yaşıyorlardı.
Bölgenin ileri gelenleri, esnafları, yerel yöneticileri ile tanışın. Yolda görürseniz selamlayın hal hatır sorun. İlişkilerinizi geliştirin.
Velilerinizi iyi tanıyın. Öğrenciniz nasıl bir ailede yetişmiş, nasıl yaşıyorlar, ekonomik durumları nasıl gibi bilgilere ulaşın. Bunun için öğrenci tanıma fişlerini kullanın. 10-15 dakikalık kısa veli ziyaretleri ile evlerine konuk olun. Durumlarını gözlemleyin.
Öğrencilerinize ve velilerinize kendinizi sevdirin. Düğün, bayram, cenaze gibi etkinliklerine katılmaya çalışın. Samimi olun. Sizden çok farklı bir yaşam biçimleri bile olsa onlara mutlaka saygı gösterin. Dahası onları anlamaya ve içlerine girmeye çalışın.
Öğrencileriniz için mutlu olacakları bir öğrenme ortamı oluşturun. Onlara bir şeyleri dikte etmek yerine beraber yapın, beraber öğrenin ve beraber gülün eğlenin. Onlarla aranızdaki birlik duygusunu güçlendirmeye bakın.
Öğrencilerinize zaman zaman küçük sürprizler yapın. Sevecekleri bir etkinlik düzenleyin mesela. Küçük hediyeler verin.
Önceliğiniz eğitim olsun. Dersler nasılsa bir şekilde öğrenilir ama eğitim bir kere yanlış yapıldığında ömür boyu süren kötü alışkanlıkların yolunu açabilir. Hep ders ile çocukları sık boğaz etmeyin.
Öğrencilerin kendilerini ifade edebilmeleri için motive edin. Bazı çekingen öğrenciler derste sessiz kalmayı tercih edebiliyor. Onları cesaretlendirin!
Tatlı sert bir öğretmenlik anlayışını geliştirmeye bakın. Ne çok baskıcı ne de çok yumuşak davranın. Yerine ve şartlara göre hareket edin.
Asla öğrencilerinizin kişiliğine yönelik söz söylemeyin. Davranışlarını değerlendirin. Yanlış davranışlarını değiştirmeye çalışın. Birey olarak haklarına saygı duyun ve bunu onlara hissettirin.
Bazı öğrenciler sınıfta disiplini bozan ölçüsüz davranışlar sergileyebilir. Öncelikle davranışlarının nedenini ve hangi durumlarda hangi amaçla yapıldığını saptamaya çalışın. Eğer davranışlarının nedenlerini bulursanız onu yok etmeye çalışın. Sizi aşan durumlarda uzmanlardan yardım isteyin, veli ile iletişime geçin. Bu çocukları sindirmeye korkutmaya çalışmak yerine onlara ulaşmaya ve onları anlamaya çalışın.
Tepkisel davranmayın, ani kararlar vermeyin. Lafınızı iyi tartıp öyle konuşun. Söz verdiyseniz yapın. Davranışlarınız tutarlı olsun. Yanlışınızı kabul etmekten ve özür dilemekten çekinmeyin. Bu sizi öğrencinin gözünden düşürmediği gibi aksine yüceltir.
Planlı ve programlı olun. Derse hazır gelin. Öğrencilerinizin öğrenme ihtiyaçlarını saptayın. Yetenek ve ilgilerine odaklanın, teşvik edin. Onları keşfedin!
Yanlışlarından ziyade doğrularını ön plana çıkarın.
Ölçülü davranın. Kimi öğretmen kızdığında ortalığı yıkar, mutlu olduğunda tamamen yumuşar. Bunun yerine kendinizi ölçülü bir şekilde ifade edin. Gerçekçi olun. Dikkat çekeceğim diye kendinizi yırtmanıza gerek yok. Ya da sırf öğretmen olduğunuz için her şeyin hakimi siz değilsiniz. Karşınızdaki çocuğun canlı kanlı bir birey olduğunu unutmayın.
Öğrencilerinizle sık sık bireysel konuşmalar yapın. Sınıfta yapılan toplu rehberlikler çoğu zaman etkili olmaz. Ama bireysel konuşmalar öğrencide “öğretmenim benimle özel olarak ilgileniyor” duygusunu oluşturur.
Ani gelişen kriz durumlarında önce olayı anlamaya çalışın. Özellikle küçük sınıflar olayları abartmaya meyillidir. Öğrenciler birbirleri arasındaki husumetlere sizi katmak ve sizin üzerinizden hasmını cezalandırmak isteyebilir. Bunun için iftira da atabilirler. Bu konularda dikkatli olun. Tepkisel davranmayın.

 
Son olarak; yukarıda yazılanların her zaman ve her şartta mümkün olamayabileceğini kendimden biliyorum. Hepimiz insanız ve hata yapmamız çok normal. Öğretmenlik mesleğinin tecrübe işi olduğunu unutmayın ve hatalarınızdan ders çıkarın.
Yazar: Fen Bilimleri Öğretmeni Erdem OKLAY
Kısa Bağlantı : http://blog.classloom.com/tr/yeni-nesil-ogretmenlere-17-iletisim-onerisi/
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim