Öğretmen Diyarı

Yeni Mezun Olacaklar Eylülden Önce Atama İstemiyor

KPSS puan sıralaması çok geride olan öğretmenler ve yeni mezun olacak öğretmen adayları Şubat ayından sonra Eylüle kadar yeni bir atama istemiyor.

 Milli Eğitim Bakanlığının 2011 yılında yaptığı gibi bir atama yapma ihtimali sıralaması çok geride ve atanma ihtimali olmayan öğretmenleri ve mezun olacak durumda olan öğretmen adaylarını endişelendiriyor. 

 

 Atama bekleyen 300 binin üzerindeki öğretmen öncelikle Şubat ayında yapılacak 15 bin atama kontenjanının artmasını, sonra ise Nisan veya Mayıs aylarında bir atama daha olmasını talep ediyor. Hal böyleyken hala okumakta olan ve sıralaması bayağı geride olan öğretmenler tedirgin oluyor.

 

Bilindiği üzere 2011 yılı seçimlerden dolayı 2015 yılı ile benzerlik gösteriyordu. 2011 yılında Şubat ayında atama yapılmış ve üzerine Haziran ayında 30 bin öğretmen ataması gerçekleşmişti. Aynı yıl yaz döneminde ise sadece 11 bin civarında bir öğretmen ataması yapılmıştı. Bu yıl ise yaz döneminde Eğitim Fakülteleri 40 bine yakın mezun verecek.

 

 2011 yılındaki tablonun bir benzeri yaşanırsa Şubat ayında öğretmen atamaları gerçekleştikten sonra seçimlerden dolayı Mayıs ayında yüklü bir öğretmen ataması daha yapılabilir. Bu durumda 2015 yılının Ağustos-Eylül döneminde maksimum 15 bin öğretmenin atamasının gerçekleşeceği öngörülüyor. Her ne kadar yetkililer seçimlerle atamaların alakası olmadığını dile getirseler de geçmiş yıllardaki uygulamalar seçimlerle atamaların doğrudan ilgili olduğunun kanıtı.

 

 2015 öğretmen atamaları kapsamında önümüzdeki aylarda neler olup biteceği belli olacak. 

 

 

Meb Medya - Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol