Öğretmen Diyarı

Yeni Mezun Olacak Öğretmenler Nisan Ayında Atama İstemiyor

- Milli Eğitim Bakanlığı bilindiği üzere her yıl Ağustos-Eylül döneminde öğretmen atamaları gerçekleştirmektedir. Yapılan bu atamalar yılda tek sefer iken son yıllarda Şubat ataması da yapılmaktadır. Ayrıca 2011 yılında ilk defa Haziran ayında da öğretmen ataması gerçekleştirilmiştir.


 Geçtiğimiz günlerde Ak Parti, TBMM'ye başbakan Ahmet Davutoğlu ve bakanlar tarafından imzalı MEB'in Eğitim Öğretim Hizmetleri(EÖH) sınıfına 47000 öğretmen kadrosu ihdas edilmesi için kanun tasarısı sunmuştu. Tasarı genel kurula gelmeden atama bekleyen öğretmenler arasında özellikle sosyal medyada gerilim iyice artmış durumda.


 Bilindiği üzere 2015 Lisans KPSS/ÖABT ile Eylül ayında 40 bin öğretmen ataması yapılmış ve 24 Kasım öğretmenler gününde başbakan Davutoğlu'nun müjdesi ile de Şubat ayında ek 15 bin öğretmen ataması gerçekleştirilmiştir. Toplam olarak şu ana kadar 2014 KPSS ile 55 bin öğretmenin ataması yapılmıştır. Atama bekleyen öğretmenlerin bir kısmı MEB'e ihdas edilmesi öngörülen kadroların tamamının Nisan ayında kullanılmasını talep ediyorlar. Eğer bu talep gerçekleşirse 2014 KPSS ile 102 bin öğretmen ataması gerçekleştirilmiş olacak ve Cumhuriyet tarihinin rekoru kırılmış olacak.


 2015 KPSS'ye hazırlanan öğretmen adayları ise Nisan ayında kesinlikle öğretmen ataması yapılmasını istemiyorlar. Gerekçe olarak ise 2014 KPSS ile zaten 55 bin öğretmenin atandığını ve daha fazla atamanın Ağustos ayında yapılacak öğretmen atamaları kadro sayısını baltalayacağı öne sürülüyor. 


 Bu durum, şu somut örnek ile açıklanabilir:


Örneğin 2014 KPSS ile 55 bin öğretmen atanmış ve bu sayının yaklaşık 2 bin 700'ünü Türkçe öğretmenleri oluşturmuştu. Eğer Nisan ayında 47 bin atama olur ise 2014 KPSS ile 4 bin 500 civarında bir Türkçe öğretmeni atanmış olacak. Fakat, ihdas edilen kadro seçim öncesinde kullanıldığı için 2015 KPSS ile belki de branş sıralamasında ilk 2 bine giren bir Türkçe öğretmeninin ataması gerçekleşmeyecek. Bir kaç ay öncesinde 4 bin hatta 4 bin 500. sıradaki öğretmen atanmış olacak ve yeni sınav ile ilk 2 bindeki aday atanamayabilecek. Bu durum görüldüğü üzere adil olmayacak.


 Bütün bunların dışında konu ile ilgili iki somut bilgi daha var. Birincisi MEB alo destek hattı 147'den alınan bilgiye göre ''47 bin öğretmen atamasının Ağustos ayında yapılması planlanıyor'' bilgisidir. Diğer ve en önemli açıklama ise Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın açıklamasıdır. Avcı, geçtiğimiz hafta AA'ya yaptığı açıklamada seçim için bir çalışma bulunmadığını aktardı ve seçim öncesi atama olması yönündeki haber ve söylentileri ''spekülasyon'' olarak değerlendirdi. Bu bilginin dışında 47 bin öğretmen atamasına dair şu anda herhangi bir resmi bilgi yok.


 Öte yandan 47 bin kadro ihdasının parçalanması yönünde görüş belirtenler de mevcut. Örneğin 12 bin atamanın seçim öncesi olması ve geriye kalan 35 bin atamanın da Ağustos ayında olması yönünde talepler de mevcut.


 Şu anki resmi açıklamalara göre Nisan ayında öğretmen ataması gerçekleşmeyecek. Konu ile ilgili Ak Parti ve MEB'in tutumunun değişip değişmeyeceğini ise zaman gösterecek. Geçmişte de atama olmaması yönünde açıklama yapılmış ve daha sonra atamanın yapılacağı bilgisi verilmişti. Eğitim otoriteleri, öğretmen atamaları ile ilgili kişiler ve eğitim yazarları tarafından seçim öncesi küçük de olsa bir atamanın yapılacağı öngörülüyor ve aslan payının Ağustos ayına kalacağı tahmin ediliyor.


MEBMEDYA.COM'UN GÖRÜŞÜ:


2014 KPSS/ÖABT ile 55000 öğretmen istihdam edilmiştir. Tek bir puan ile 3. kez atama yapmak adil değildir. Bilindiği üzere atama bekleyen resmi verilere göre 270 bin civarında, gayrıresmi verilere göre ise 350 bin civarında öğretmen vardır. Hal böyle iken seçim öncesi atama adil olmayacaktır. Seçim öncesi atama 2014 yılında atanan öğretmen sayısı kadar 2015 yılında da atama olması durumunda adaletli olacaktır. Örneğin, seçim öncesi 15 bin atama olur ise MEB, 2014 KPSS puanı ile 70 bin öğretmen atamış olacak. 2015 KPSS/ÖABT ile de 70 bin öğretmenin atanacağı sözü verilip, ilgili kanun meclisten geçirilirse seçim öncesi atamanın bir mahsuru yoktur. Öte yandan seçim öncesi atama olsa dahi yaz tatiline denk geldiği için atamanın işlevselliği olmayacaktır ve sadece seçim yatırımı olarak değerlendirilecektir. Bu durum eğitime verilen değeri ve prestiji düşürecektir.


Kaynak: mebmedya.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol