Öğretmen Diyarı

Yeni Atanmış Öğretmenlerin Yapmaması Gerekenler

İşte yeni atanmış öğretmenlerin yapmaması gereken 6 madde.

1. Telefon Numaraları Cep ya da ev telefonunuzu asla bir ebeveyne vermeyin. Aileler size okulun sitesinde yer alan e-mail adreslerinizden ulaşabilir ya da okulu arayarak mesaj bırakıp sizin aramanızı isteyebilir.

Siz bir profesyonelsiniz ve iş ile ilgili bilgilerinizi kişisel bilgilerinizden ayırmalısınız. Sizin de hayatınızdaki diğer profesyonellerin (doktor, diş hekimi, muhasebeci) ev numaralarını bilmediğinizi unutmamalısınız.

2. Yüksek Ses Sınıfta yangın çıkmadıkça ya da biri ölmedikçe, çocuklara bağırmak uygun bir davranış değildir.

Onların dikkatini çekmek ya da davranışlarını düzeltmek için farklı yollar bulun. Düzeni bozan öğrenci ile bire bir konuşmak, onu tüm sınıfın önünde merkeze alarak konuşmaktan çok daha yararlıdır.

 3. Hasta Olunan Günler Yeni öğretmenle arasında sınıfın onlar olmadan hayatta kalamayacağına dair genel bir kanı var. Bu doğru değil. Öğrencileriniz hayatta kalır ve siz geri döndüğünüzde sizi görmekten heyecan duyacaklar.

Sınıftan uzak kaldığınızda hazırlanacak birçok iş de birikecek. Fakat sizin fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığınız değerlidir ve hasta olduğunuzda öğrencileriniz için “oyun” olmayın.

4. Planlama Yeni öğretmenler aktivitelerin ne kadar süreceği hakkında yeterli deneyime sahip olmadıkları için genellikle verimli olmayan fazla ya da az plan yapıyor. Yeni öğretmenler sınıfın zamanı maksimum kapasite ile kullanabilmesini sağlamak için ilk başlarda fazla plan yapmalı. Ancak fazla plan yapmak gece 2.00’ye kadar ayakta kalıp daha fazla bilgi aramak anlamına gelmez. Bu bir yedek planınız olduğu anlamına gelir.

Teknoloji her zaman başarısız olabilir, özellikle de değerlendirme yaparken. Bunun için birkaç tekrarlama, gözden geçirme faaliyeti –çalışma notları hazırlama, ekstra çalışma sayfaları-, zamanı verimli kullanmaya yardımcı olabilir.

5. Öğrencileri Tanımama Müfredat önemlidir fakat öğrencileriniz sizin onları tanıdığınızı, ilgi alanlarını, tutkularını ve hobilerini önemsediğinini hissederlerse daha verimli bir şekilde öğreneceklerdir.

Meslea her derse, tüm sınıfı kapıda karşılayıp “günaydın, iyi bayramlar, iyi akşamlar” gibi bir selamlama ile başlanmalı ve öyle bitirilmeli. Öğrenciler kitaplarını, kağıtlarını, kalemlerini, giriş kartlarını düzenlerken siz de sınıfta dolaşın ve farklı öğrencilerle konuşmak için dikkat çekin ya da onlarla ilgili bir konu bulun.

6. Oturma Düzeni Oturma düzeni kişiye göre değildir. Siz bir öğretmensiniz ve her öğrencinin mümkün olan en iyi şekilde öğrenme fırsatına sahip olmasını sağlamalısınız. Bu, uygun olan her aracı kullanabileceğiniz anlamına geliyor. En güçlü araçlardan biri de oturma düzenidir.

Öğrencilerinize “bu uzun süreli bir durum değil. sık sık değişebilecek bir oturma planı. fakat sizin göreviniz bu düzenleme sırasında olabileceğinizin en iyisi olmak” deyin.

 

kamuajans.com

 

 Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol