Öğretmen Diyarı

YENİ ATANAN ÖĞRETMENLERE BİRKAÇ TAVSİYE

Milli Eğitim Bakanlığı 5 Şubat perşembe günü 15 bin öğretmeni görevlerine atadı. Öncelikle atanan herkesin gözleri aydın olsun. Yapılan atamaların hayır getirmesi temennisiyle, darısı diğer öğretmen adaylarının başına artık. Bundan 20 yıl önce 1995 yılı Eylül’ünde Kars'ın Arpaçay ilçesi Koçköyü kasabasına atanmıştım. Şansıma, belediyenin boş lojmanları vardı ve ufak birkaç tadilat, düzgün bir badanayla içine geçilip oturulacak haldeydiler. Tam eşyaları taşıyıp düzenimizi kurduk derken, kış ansızın bastırıp ömrümüzde görmediğimiz bir kar fırtınası direkleri devirerek, kabloları koparak iki hafta elektriksiz bırakmıştı. Kulaklarımızda fırtınanın dinmek bilmez uğultusuyla büyük bir şoktu bizler için, Jack London öykülerinde vahşi doğayla mücadele eden insanların yerine geçmiştik bir anda. Böylesi zorluklarla başlayan o günler, haftalar, aylar ve yıllar şimdi bakınca nasıl hızla geçip gittiler hayret. Göreve yeni başlayan bir öğretmen en az anne kadar fedakar ve özverilidir. Onun saf, berrak, hesapsızca bir çabalayışı, öğrencilere yararlı olma arzusu vardır. Bu çabasında herhangi bir beklenti içinde değildir.


Atanmasının şerefine, adeta “hepiniz bendensiniz” havasında öğrencilerden emeğini esirgemez, bencillik yapmaz. Birinci tavsiyem; ilk yıllardaki bu tatlı ve fedakarca heyecanın değeri iyi bilinmelidir. İstesek de istemesek de zaman çabucak geçecek ve o güzel heyecan yerini bazı yorgunluklara, mesleki yılgınlıklara terk edebilecektir. Atanan öğretmenlere bir diğer tavsiyem; haritanın doğu yakasına düşenler buna fazla üzülmemelidirler. Zira ömrün en sıcak, samimi ve paylaşımlı dönemi burada geçen yıllar olacak. Büyük şehirlerdeki öğretmenlik akşam okul dağılınca biter. Herkes özel aracına vesaire atlayıp çekip evine gider. Ancak o yerlerde zorluklara birlikte göğüs germe duygusuyla arkadaşlıklar ders saatlerinin sınırını aşar, günün öteki zaman dilimlerinde de devam eder. İlk göreve başlanılan yerlerde kurulan arkadaşlıkların ayrı bir efekti, ayrı bir etkisi vardır. Nitekim mahrumiyet yerlerinden şehir merkezlerine gelen öğretmenler tam bu açıdan büyük bir boşluğa düşerler. Ta ki öğretmenler odası, edinmiş oldukları o sıcaklığı bir buzhane gibi soğutana ve onları yeni duruma alıştırana kadar. Fakat bu yalnızlık duygusuna seve seve katlanacak olanlar da çıkacak. Gitmeyi istedikleri yerlerde ihtiyaç olmadığı için ilk atandıkları illere kazık çakacak olanlar..


 Sınıf öğretmeni olarak atananlar tayin dönemlerinde biraz sıkıntı çekeceklerini şimdiden bilseler iyi olur. Tayini çıkmayanlar her türlü yolu zorlayacak, görevde yükselmeyi, farklı alanlara geçişleri hatta memuriyetteki sınıfını değiştirmeyi bile deneyenler olacaktır. İşte tam bu noktada, tüm kişisel belgelerin birer örneğinin ayrıca bir dosyada saklanması ihmal edilmemeli. İleride icap ettiğinde ulaşmak güç olabiliyor. Sırf ilk atama kararnamesini bulamadı diye bir öğretmenin müfettişlik sınavına başvuramadığını, fakat kariyerindeki bu engellenmeyi sonraları çok da umursamadığını biliyorum. Bu yüzden, şarkıda geçtiği gibi iki hayatı olur/olmalıdır bir insanın. Biri, kamuya ait olan formal memuriyet hayatı. Ötekiyse hayallerine ve rüyalarına ev sahipliği yapan ruhsal/duygusal hayatı. “İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar” demiş şair. Aksi halde öğretmenlik gibi orta düzey bir istihdam alanının gençlerimizin biricik umudu haline gelişinin ağırlığı nasıl hafifletilebilir.


 kaynak: KamudanHABER

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim