Öğretmen Diyarı

Yeni atanan öğretmen kaç gün içinde göreve başlar?

40 bin öğretmen atama sonuçlarının açıklanmasının ardından öğretmenler iş başı yapacak. Peki öğretmen atamaları sonuçları açıklandıktan kaç gün sonra öğretmenler işe başlayacaklar?

 

Atama sonuçları Milli Eğitim Bakanlığına ait http://ikgm.meb.gov.tr ve http://atamameb.gov.tr adreslerinde duyurulduktan sonra, öğretmen adaylarının başvuru esnasında belirttiği mail adresine tebligat yapılacaktır. Mail gönderildikten 5 gün sonra tebellüğ edilmiş, yani adaya ulaşmış sayılır. Mail yolu ile tebligat yapılamazsa, adayların yine başvuru esnasında belirttikleri ikametgah adresine tebligat yapılır.

 

Tebligattan Sonra İşe Başlama Süresi Kaç Gündür?

 

6245 sayılı Harcırah kanununa göre atanan kişinin ikametgahının bulunduğu şehir veya kasabaların belediye sınırlarında bulunan mahaller ile bu mahaller dışında kalmakla birlikte belediye hizmetlerinin götürüldüğü yerler “aynı yer”, geriye kalan tüm Türkiye ise “başka yer” olarak kabul edilmektedir. ‘Aynı yer’e atanan kişiler için atama tebligatının kendilerine ulaşmasını takip eden iş günü işe başlama zorunluluğu vardır. ‘Başka yer’e atanan kişiler ise tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde görev yerine ulaşmalı ve işe başlamalıdır.

 

NABİ AVCI'NIN DAHA ÖNCE KONUYLA İLGİLİ YAPTIĞI AÇIKLAMA

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Kanal 24'te gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Dershaneler taslağındaki teşvik ve düzenlemelere ilişkin bilgi veren Avcı taslakta yer alan sürpriz bir düzenlemeyi de açıkladı.

 

Bakan Avcı, "Göreve yeni başlayan öğretmenlerle ilgili stajyerlik süresi düzenlenmesi de taslakta var. Öğretmenlerin göreve başlamasının ardından 1 yılın sonunda değerlendirmeye tutulması var. Derli toplu değerlendirme var. Staj bitince değerlendirme yapılacak başarılı olamayanlar için 1 yıl daha başka yerde öğretmenin denenmesi düzenlemesi var.

 

Aday öğretmenler için öyle bir statü var" dedi. Bakan Avcı Şubat'ta 10 bin Temmuz ayında da 40 bin olmak üzere 50 bin öğretmen atanacağını da söyledi.

 

Taslağın Şubat ayında Meclis'ten geçmesini beklediklerini belirten Avcı, "Taslak yerel seçimi beklemez. Mart'ta meclis çalışmaz. Şubat ayında meclis gündemine gelir" dedi.

 

 

 

www.personelmeb.net

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim