Öğretmen Diyarı

Yeni Atanacak Öğretmenlere 3 Alternatifli Sunulacak

Bakanlık yeni atanan öğretmenlere staj yapmak istedikleri yerlere ilişkin 3 natif sunacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme Stratejisi'nin bir ayağı olan Öğretmen Atama Stratejisi'ni sil baştan değiştiriyor. Öğretmenlik mesleğinde usta çırak ilişkisi başlıyor. Atanan her yeni öğretmen eğitim-öğretim yılının 3.5 aylık bir dönemi boyunca tecrübeli bir öğretmenin yanında çıraklık yapacak. Bugüne kadar öğretmenler atamaları yapıldığı günün ertesi günü sınıfa girerek derse başlıyordu. 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın duyurduğu yeni uygulama için her ilde yeni öğretmenlerin yetiştirilmesinde istekli usta öğretmenler seçilecek. Çırak öğretmen haftanın 3 günü derslere girecek ve öğretmen-öğrenci ilişkisinin nasıl kurulduğunu gözlemleyecek. Haftanın bir günü okul idaresinde müdürle birlikte idari işlemlerin nasıl yapıldığını izleyecek. Haftanın bir günü ise ilçe milli eğitim müdürlüğünde bakanlıkla yazışmalar ve diğer idari işleri yerinde görecek. 

MEB ilk uygulamayı 2016 Şubat atamalarında yapacak. Şubatta en az 30 bin yeni öğretmen atamasının yapılması bekleniyor. 3 alternatifli staj yeri Bakanlık yeni atanan öğretmenlere staj yapmak istedikleri yerlere ilişkin 3 alternatif sunacak. Öğretmenin önce ataması yapılacak. Örneğin ataması Adıyaman'a yapılan bir öğretmen, isterse atandığı ilde staj yapacak, isterse ailesinin yaşadığı şehirde yapacak. Her iki ilde de yapmak istemiyorsa 3'üncü alternatif olarak tercih ettiği bir başka ilde stajını yapacak.

 

Kaynak: ogretmenx.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim