Öğretmen Diyarı

Yapılanlar Öğretmenlere Müstahak mı?
Toplamda 950 bin civarında personeli olan Milli Eğitim Bakanlığında bunun yaklaşık 850 binini eğitim öğretim hizmetleri sınıfı mensubu yani öğretmenler oluşturuyor. Türkiye’nin en çok üyeye sahip sendikası da yaklaşık olarak 400 bin ile Eğitim Bir Sen. Yani her iki öğretmenden biri EBS üyesi. Eğitim Bir Sen’in MEB merkez teşkilatı ve özellikle de il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerindeki etkisi herkesçe malum. Özellikle son 3 yıl içerisinde tüm il ve ilçe milli eğitim müdürleri Eğitim Bir Sen yöneticilerinden seçildi.

Tüm eğitim kurumu yöneticileri EBS’li üyelerden ya da EBS’den onay almış kişilerden seçildi. İşte her iki öğretmenden birinin üye olduğu yetkili sendikanın tam egemenliğinde olan MEB’de son dönemde şu çok önemli değişiklikler oldu: - Tüm ilçe milli eğitim müdürleri görevden alındı ve yerlerine EBS’li etkili kişiler getirildi. - Tüm eğitim kurumu yöneticileri görevden alındı. - Eğitim Kurumu Yöneticiliği yazılı sınavı kaldırıldı. - Herhangi bir inceleme ve soruşturma açılmaksızın 40 bin civarında öğretmen KHK ile bir gecede görevden alındı. - KPSS puanıyla göreve gelme sistemi kaldırıldı ve öğretmenler mülakata tabi tutuldu. - Görevdeki öğretmenlerin 4 yıla bir sınava tabi tutulması ciddi ciddi gündemde. Yukarıdaki tablodan anlaşılabilir ki eğitim camiası uzun yıllardan beri biriktirdiği tüm kazanımlarını son dönemde yitirdi. Eğitim Bir Sen’in ara ara cılız bir şekilde “Mülakata karşıyız” çıkışları kimse tarafından samimi bulunmuyor. Zira mülakat komisyonlarını da zaten

EBS oluşturuyor. Kısacası öğretmenlerin kazanılmış haklarının birer birer ellerinden alınması aslında bir Eğitim Bir Sen projesidir. Kendi üyeleri de “Bizim işimize yarıyor/yarar.” düşüncesiyle yapılanlara sessiz onay veriyor. Aday öğretmenlikten asil öğretmenliğe geçiş de mülakatla mümkün olabildiğinden öğretmen adayları işlerini “şansa” bırakmamak için “seve seve” EBS’ye üye oluyorlar. Hâsılı, durum tam bir kısır döndü. Yapılanlar için “Bunlar öğretmenlere müstahak” diyesiniz geliyor ama iş öyle değil. Özet: Eğitim camiası da Türkiye toplumu gibi. Karpuz gibi ikiye bölünmüş durumda!

Fatih KUL

Kaynak: Personelmebhaber.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim