Öğretmen Diyarı

YAN ALAN SAÇMALIK, ALAN DEĞİŞİKLİĞİ HAKTIR.

2012 yılında 4+4+4 sistemine geçildiği sırada “1 tane bile norm fazlası sınıf öğretmeni olmayacak” denmiş fakat yaklaşık 45 000 sınıf öğretmeni norm fazlası olmuştu. Bu fazlalığı eritebilmek adına 15-20 yıl önce 1 dönem alınan yan alan dersleri bahane gösterilerek on binlerce öğretmen 1 gecede branş öğretmeni yapıldı ve buna başta yetkili sendikamız olmak üzere bir çok sendika destek verdi.

Daha verimli daha mutlu olabilmek adına; kadrolu öğretmen iken 4 yıl daha bin bir zorlukla 2. Üniversite bitirenler ile diplomasını aldığı alanda öğretmenlik yapmak  isteyenler ve yan alan değişikliğinden yaralanıp pişman  olanlar alan değişikliği konusunda yalnız bırakılmaktadır.

Bilindiği gibi son 3 yıldır Milli Eğitim Bakanlığı alan değişikliği yapmayı becerememiştir ve bunun sonucunda yönetmeliğe bağlı alan değişikliği bekleyen öğretmenler mağdur edilmiştir.2012 yılında zorunlu yan alan değişikliği yaptırarak çok büyük hata yapan Milli Eğitim Bakanlığı 2013 yılında yan alan değişikliği sonucu pişman olan öğretmenlere çok az norm açarak kendi alanlarına dönmelerini sağlayamamıştır. Yönetmeliğe bağlı alan değişikliği bekleyen öğretmenler 2014 yılında da sadece sertifikalılara yapılan alan değişikliği ile şok olmuştur.

Şuan 2015 yılında yönetmeliğe bağlı alan değişikliği bekleyen öğretmenler bütün mağduriyetlerin tek çözümünün gerçek alan değişikliği ( bütün normlar açılarak ve en az 40 tercih hakkı verilerek ) olduğunu düşünmektedir.

Eğer bu yıl rutin alan değişikliği yapılırsa yan alan değişikliğinden pişman olan, ikinci üniversite bitiren, alanı daralan öğretmenler alan değişikliği yaparak mezuniyet alanında çalışarak daha faydalı ve daha verimli olacaklardır.

Yönetmeliğe bağlı ( gerçek ) alan değişikliği bekleyen öğretmenlere şoku sadece Milli Eğitim Bakanlığı değil başta yetkili sendikamız olmak üzere bazı sendikalarımız yaşatmıştır. Milli Eğitim Bakanlığına alan değişikliğinin yapılması için yetkili sendikamız hala başvuru yapmamıştır.

Yönetmeliğe bağlı alan değişikliği bekleyen öğretmenlerin bütün sendikalara çağrısıdır bu mağduriyete sessiz kalmayın.

Başta yetkili sendikamız Eğitimciler birliği sendikası ( EĞİTİM BİR SEN ) olmak üzere diğer sendikalarımız Milli Eğitim Bakanlığına alan değişikliğinin yapılması için başvuru yapın . Yönetmeliğe bağlı alan değişikliğinin yapılması için Milli Eğitim Bakanlığına yazılı başvuru yapan sendikalarımızda lütfen başvuru yaptık deyip bırakmayın yönetmeliğe bağlı alan değişikliğinin takipçisi olun.

UNUTMAYIN YÖNETMELİĞE BAĞLI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDA ÇALIŞAN ÖĞRETMENLERİN KANAYAN BİR YARASIDIR VE HALA KANAMAKTADIR.

LÜTFEN EĞİTİM SENDİKALARI OLARAK BU DURUMA SESSİZ KALMAYIN.

YÖNETMELİĞE BAĞLI ( RUTİN )  DİPLOMAYA DAYALI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BEKLEYEN ÖĞRETMENLER.....
 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol