Öğretmen Diyarı

VALİ VE DİLENCİ ÖĞRETMEN

Zamanın birinde bir kral ülkesinin başkentine ne zaman inip gezecek olsa, gözünü bile kırpmadan bir ağacın altında oturan bir dilenci görürmüş.


Gündüz önünden geçmiş, bakmış dilenci büyük bir dikkatle etrafa bakıyor. Gece önünden geçmiş, dilenci gözleri fal taşı gibi açık etrafa bakıyor. Kral en sonunda dayanamayıp sormuş: Senin kaybedecek neyin var ki, böyle bir şeyleri korumak ister gibi pür dikkat etrafa bakıyorsun?


 Dilenci de ona şöyle demiş:


     Aynı soruyu ben de senin için soruyordum. Ben sana baktığımda kocaman bir boşluk görüyorum. Ne sarayında ne de sende hiçbir hazine göremiyorum. Durum böyle olmasına rağmen, sen neden bu kadar çok muhafızla ve askerle geziyorsun? Ben hayatım boyunca senden daha büyük bir dilenci görmedim.                                             


     Halil Serkan Öz öğretmenimizin başına gelenleri duyunca bu hikayeyi hatırladım. Herhalde en büyük rol modeli iktidardaki muktedirler olan Yalova valisi, Serkan öğretmenimizin dersine girmiş. Serkan öğretmenimizin kılık kıyafet yönetmeliğini protesto etmek için sakal bıraktığını görünce “Sen ne biçim öğretmensin, dilenciye benziyorsun” demiş. Bu sözleri, öğretmenin bütün öğrencilerinin önünde söylemiş. Bu olaydan sonra Serkan öğretmenin ağzını bıçak açmadığı söyleniyor. Arkadaşları, ona yapılan bu saldırıyı protesto etmek için bir yürüyüş düzenlemişler. Serkan öğretmeni en son bu yürüyüşte görüyoruz. Kalp krizinin ilk belirtisi olsa gerek, acıyla sırtını tutuyor. 42 yaşında kalp krizinden ölüyor.                                              


    Ödüllü bir matematik öğretmeni Serkan Öz. Ama o bütün parasını kitaplara harcayan bir edebiyat tutkunu aynı zamanda. Öğrencileri için hazırladığı 60 kitaplık roman listesi, onun sadece matematiği değil, hayatı ve insanlığı da öğretmeye çalıştığını gösteriyor. Sartre’dan, Camus’a, Dostoyevski’den, Fowles’e, Oğuz Atay’dan, Tolstoy’a insanı hayranlık içinde bırakan bir liste hazırlamış öğrencileri için.                                               


    Saatlerin, çelik kasaların, para sayma makinelerinin çevrelediği bir ülkede, fazla insan, fazla naif, fazla ince kalmış Serkan öğretmen. Bu ülkeye fazla gelmiş. İktidarın valisi tarafından biçilivermiş. Kralla dilencinin hikayesinde, kral dilenci diye aşağıladığı kişinin büyük bir bilge olduğunu fark edip onun talebesi oluyordu. Bizim hikayede ise, bu bilge öğretmen kalbi kırılarak mezara gönderildi…

Orhan Kemal CENGİZ

Anahtar Kelimeler:
vali dilenci öğretmen

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol