Öğretmen Diyarı

 Uzmanlık ve Doğu\'da Görev Yapanlara Pozitif Ayrımcılık

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlik mesleğini özel kılacak bir kanun üzerinde çalışıyor...


Öncelikle Doğu ve Güneydoğu illerinde mecburi hizmet bölgelerinde görev yapacak öğretmenlere pozitif ayrımcılık yaparak öğretmenlerimizi bu bölgelerde daha fazla tutmayı planlıyor.


Doğu ve Güneydoğu illerimizde görev yapan öğretmenlerimizin hizmet puanlarına yeni bir düzenleme getiriliyor. Mecburi hizmet bölgesinde çalışan öğretmenlere yıllara göre % 25 - % 50 fazladan hizmet puanı verilecek. Ayrıca TOKİ ile işbirliği yapılarak bu bölgede çalışan öğretmenlerimizin lojman sorunu çözülecek. 


ÖĞRETMENLERE KARİYER UZMANLIK GELİYOR


Öğretmenlik mesleği kanuna uygun hale getirilerek özel ihtisas mesleğine yakışır bir şekilde özel kanunu olacak. En son Hüseyin ÇELİK döneminde gerçekleştirilen ve daha sonra mahkeme tarafından iptal edilen Kariyer öğretmenlik düzenlemesi yeniden hayata geçirilecek. 


Öğretmenlik mesleğinde aday öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik olacak... 


Öğretmenler kariyerler arası geçişte hizmet süresi ve sınav puanına göre geçiş yapabilecek. Uzman öğretmen ile aday öğretmen arasında maaş farkı olacak. Başöğretmenlikte ise bu fark % 50 kadar çıkabilecek...


Öğretmenlere kariyer unvan getirecek yönetmelik çalışması tamamlanmak üzere, 2015 - 2016 Eğitim öğretim yılından itibaren, kariyer uzmanlık için düğmeye basılacak...


Konuyla ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

 

 

personelmebhaber.net

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim