Öğretmen Diyarı

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Hakkı Verilmelidir

Milli Eğitim Bakanlığı’nın büyük bir hevesle başlattığı, bir sene uyguladığı ve sonra yarıda bıraktığı Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik uygulaması tekrar gündeme alınmalıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın büyük bir hevesle başlattığı, bir sene uyguladığı ve sonra yarıda bıraktığı Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik uygulaması tekrar gündeme alınmalıdır.

 MEB sınav yaparak 7 yılını dolduran öğretmenlere uzman öğretmenlik, 10 yılını dolduran öğretmenlere başöğretmenlik vermiş, mahkemelik olmuş ve bu işten vazgeçmişti. Yaklaşık yedi-sekiz yıldır uzman ve başöğretmen tazminatı alan öğretmenlerden sonra hiçbir öğretmene bu hak tanınmamıştı. Bu durum yedi ve onuncu senelerini dolduran öğretmenler açısından bir hak kaybı olarak değerlendiriliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu beklentiye acilen bir çözüm bulması gerekiyor. Sendikaların da bu işin peşini bırakmadan gerek sınav ile gerekse sınavsız direkt olarak bu hakların elde edilmesini sağlamaları gerekiyor. Söz konusu rotasyon olduğunda, aynı okulda 8 yılını dolduran öğretmenin yer değiştirmesi isteniyorsa, bu çizgiden hareketle 8 yılını veya 10 yılını dolduran öğretmenlere uzman öğretmenlik verilmelidir.

12 yılını dolduran öğretmenlere de başöğretmenlik hakkı tanınmalı ve maaşlarında iyileştirme yapılmalıdır. Öğretmenlikte Kariyer Basamakları bir sorun olarak Milli Eğitim bürokratlarının önünde beklemekte ancak acil addedilen diğer problemler nedeni ile hiç görüşülmemektedir. Yeterli yılını doldurmuş öğretmenlere tanınacak bu hak, maaşlara yapılacak az miktardaki zamma karşı verilen tepkiyi de azaltmış olur böylece

. İki taraflı kazanç; Öğretmen kariyerinde ilerleme yaşayacak ve maaşında iyileşme yaşayacak; Milli Eğitim Bakanlığı da imajını düzeltme konusunda bir adım atmış ve toplu görüşmelere elinde sağlam bir koz ile oturmuş olacak.

 

Kaynak: “www.kpsscafe.com.tr”


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim