Öğretmen Diyarı

Ücretli Öğretmenlik Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Ücretli Öğretmenlik Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

2015-2016 eğitim öğretim yılı ücretli öğretmenlik başvuruları sona erdi. Başvurular il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine şahsen  yapıldı. Ücretli öğretmenlik sonuçları ne zaman açıklanacak? 28 Eylül pazartesi tarihi itibariyle okullar açıldı ve gözler ücretli öğretmenlik başvuru sonuçlarına çevrildi.

Ücretli Öğretmenlikten Neden Vazgeçilmiyor?

Ücretli Öğretmenlik devletin okullarda varolan öğretmen açığını kapatmak için geliştirdiği bir sistemdir. Normal bir öğretmenin devlete maliyeti 4000 TL civarındayken bir Ücretli Öğretmenin maliyeti 1500 TL civarındadır. Devlet neden kadro açığını kapatmıyor sorusunun cevabı aslında tamda burada yatıyor. Aradaki farkın bütçe hesapları yaparken ne kadar etkili olduğunu tahmin edebilirsiniz. Yükü neredeyse üç kat az olan bir sistemden devlet vazgeçmek istemiyor. Bütçe dengesinde önemli bir kalem olarak görüyor.

Ücretli Öğretmenlik İçin Gerekli Belgeler

Diploma (lisans,doktora,yüksek lisans)fotokopisi
Nüfus cüzdanı fotokopisi

Ücretli Öğretmende Aranan Özellikler Neler?

Öncelikle okuldaki açık dikkate alınır. Norm kadroya bakılarak ücretli öğretmenin görevlendirilip görevlendirilmemesine karar verilir. İhtiyaç olan branştan başvuru varsa öncelikle olarak o kişi görevlendirilir. Mesela; A okulunda matematik öğretmeni açığı var. kpsshaberleri.net Başvuruda bulunanlar arasında matematik öğretmeni varsa o görevlendirilir. Matematik öğretmeni yoksa eğer fen bilgisi ya da diğer sayısal bölüm mezunları görevlendirilir. Eğer bir okul için birden fazla uygun aday var ise kpss puan üstünlüğüne göre görevlendirme yapılır.


Ön Lisans Mezunları Ücretli Öğretmenliğe Başvurabilir Mi?

Normal koşullarda yapamazlar. Fakat ülkemizin bazı bölgelerinde öğretmen açığını kapatmak pek mümkün olmuyor. Lisans mezunu ücretli öğretmenlerle kapatılamayan açık kontenjanlar ön lisans mezunları ile kapatılabiliyor. Öncelik sırasına göre yazarsak; eğitim fakültesi – diğer lisans mezunları – ön lisans mezunları.

2015-2016 Ücretli Öğretmenlik Başvuru Sonuçları
 
  
Ücretli öğretmenlik başvuruları genel olarak eylül-ekim gibi ilçe ve il milli eğitim müdürlüklerinin inisiyatifi ile başlar. Norm kadrolar ancak il içi,il dışı, ilk atama, özür tayinlerinden sonra ancak belli olabildiği için ücretli öğretmenlik başvurularının daha önceden yapılması mümkün değildir. Bu da demek oluyorki ücretli öğretmenlik başvuru sonuçları 27 Eylül pazartesi gününden sonra açıklanacak.

Kaynak: kpsshaberleri.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol