Öğretmen Diyarı

Ücretli Öğretmenlik Şartları Nelerdir? Kimler Ücretli Öğretmenlik Yapabilir ?
Ücretli öğretmenlik, öğretmen ihtiyacının fazla olup, atama sayısı yetersiz olunca,  ataması yapılamayan öğretmenler için de devletin oldukça işine gelen bir çözüm yolu olarak üretilmiştir. 
Öğretmen atamalarının ihtiyaç duyulandan az yapılmasının en önemli sebebi devletin eğitime bu kadar bütçe ayıramamasından kaynaklanmaktadır.

Peki kimler ücretli öğretmenlik yapabilir ?


Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
Kamu Haklarından mahrum bulunmamak,
En az 18 yaşını doldurmuş olmak,
Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkum olmamak,
Sağlık yönünden öğretmenlik görevini yapmasına engel bir hali olmamak,
Erkek adaylar için askerliğini yapmış, erteletmiş veya muaf olmak, bakaya kalmamak,
Lisans veya Ön lisans mezunu olmak [16.12.2006 tarihli Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9. Maddesi (a) bendine göre Yüksek öğrenimli (Lisans, Ön Lisans) olmak koşulu aranmaktadır. Burada, sadece Usta Öğretici olunduğu taktirde bir istisna söz konusudur].
Yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olanlar bakımından, öğreniminin yurt içindeki yüksek öğretim kurumlarına veya programlarına denkliği yapılmış olmak,
Herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak çalışmamak,
Emekli olan tüm branş ve sınıf öğretmenleri ders ücreti karşılığı öğretmenlik  (Ücretli Öğretmenlik) müracaatında bulunabilirler.


Kaynak: www.ogretmendiyari.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim