Öğretmen Diyarı

Ücretli Öğretmenlik Şartları Neler Ve Nasıl Başvurulur?

Öğretmenlik atamaları her sene öğretmenler için sorun oluyordu. MEB ücretli öğretmenlik şartları sağlandığı takdirde öğretmen açığı bulunan okullara ücretli öğretmen alımı yapıyor. Okul sayısına göre atama oranı az olduğu için açık bulunuyor. Girdikleri ders başına maaş alan öğretmenler tatil günlerinde ve resmi zamanlarda maaş almamaktadır. Kadrolu öğretmenlikten farklı olarak bu öğretmenlik kadrosuz ve ek bir iş gibi yapılmaktadır. Bu yüzde son zamanlarda KPSS'den istediği puanı alamadığı için atanamayanlar ücretli öğretmenlik nasıl başvurulur merak ediyor. 2016 yılı ücretli öğretmenlik maaşı hakkında detaylar Ajanshaber.com'da.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK ŞARTLARI NELER VE NASIL BAŞVURULUR
Büyük şehirlerden çok günümüzde köy okullarında öğretmen açığı bulunuyor. Ücretli öğretmenlik şartları uygunluğu araştırıldıktan sonra açık kontejanın olduğu bir okula yerleştirilebiliyorsunuz. Bu şartlar arasında KPSS'den belli bir puana sahip olmak ve YÖK'ün yönetmeliğine göre lisans düzeyinde mezun olma durumu yer alıyor. Öğretmen ihtiyacının karşılanamadığı durumlarda örneğin eğer bir okulda Türkçe öğretmeni açığı var ise Türkçe öğretmenliği yapabilecek şartlara sahip olan kişiler seçiliyor. Eğitim Fakültesi mezunları öncelikli olduğu için ilk olarak onların başvurusu değerlendirilir, eğer bu fakültenin mezunları yeterli değilse Tezsiz Yüksek Lisans ve Pedagojik Formasyon öğretmenlerine öncelik veriliyor. Ayrıca T.C ya da KKTC vatandaşı olmak, sağlık engelinin bulunmaması, güveni kötüye kullanma kamu haklarından mahrum bulunmamak, milli savunmaya karşı suç, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, hırsızlık, dolandırıcılık, zimmet, irtikap, rüşvet,sahtecilik gibi suçlardan yargılanmamış ve hapis cezası almamış olmak da gerekiyor. Ücretli öğretmenlik için erkeklerin askerlik görevini yerine getirmiş veya muaf olması gerekiyor. 
Başvuru için gereken belgeler ise nüfus cüzdanı fotokopisi, diploma fotokopisi varsa doktora ve yüksek lisans diploması da gerekmektedir. Merak edilen bir diğe konu ise ücretli öğretmenlik maaşı olmuştu, bu şekilde çalışan kişiler yüz yirmi saat için 1.050 TL maaş alıyordu fakat buna 2015 yılında bir zam yapıldı. Bir haftada en çok otuz saat ek ders ücreti alabilen öğretmenlere %4,76 oranın da bir zam geldi. Konu ile ilgili Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk şu açıklamayı yaptı: 'Ücretli öğretmenlik gibi bir istihdam modeliyle eğitimde kalite ve verimi sağlamayı düşünmek, uluslar arası alanda ‘ben de varım’ diyebilmek ham hayaldir. Kadrolu öğretmen istihdamı gıdım gıdım yapılırken, ücretli öğretmen istihdamının ulaştığı rakamlar endişe vericidir. Son olarak MEB Şubat ayında 15 bin ek öğretmen ataması yapmıştır. Sendikamız seçimler öncesinde Nisan ayında da 40 bin ek atama talep etmektedir. 40 bin ek atama, öğretmen açığının giderilmesine ciddi bir merhem olacaktır. Türk Eğitim-Sen olarak 2015 yılında toplam atama talebimiz ise 100 bin’dir. Zira ücretli öğretmen sayısı 80 bine dayanmışken, 2015 yılında 100 bin kadrolu öğretmen ataması zorunluluk haline gelmiştir.' dedi.


Kaynak: www.ajans haber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim