Öğretmen Diyarı

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK GARABETİNE SON VERİLMELİ!

Atama bekleyen bütün öğretmenler yetkililerden gelecek bir habere kilitlenmiş durumdalar. Nedir bu haber? Artık büyük ihtimalle olacak diye düşünülen öğretmen atamasının ne zaman yapılacağının bilgisinin verilmesidir.


Evet artık yakın bir zamanda öğretmen ataması olacağının sinyalleri gelmektedir. Hem de hiç olmadığı kadar güçlü bir şekilde. Resmi bir açıklama olmadı ancak resmi bir açıklamayı yapacak olanlara yakın kişilerden alınan bilgiler bu yönde. Nisan ayında yapılması istenen muhtemel bir öğretmen ataması söz konusudur ancak haziran ayına doğru yapılması fikri daha ağırlıklıdır. Sebeplerini daha önceki “Nisan Ayında Öğretmen Ataması Yapılacak mı?” yazımızda belirtmiştik. Ancak sonuç olarak temmuzdan önce yeni bir öğretmen ataması yapılması gündemdedir ve de gereklidir. Neden mi?


Geçtiğimiz günlerde hâlihazırda ücretli bir şekilde öğretmenlik yapanların sayısı Türk eğitim-Sen tarafından kamuoyuyla paylaşıldı. Sayılar durumun ciddiyetini göstermesi bakımından çok önemli. 18 Şubat 2015 tarihi itibariyle Türkiye’de 71 bin 960 ücretli öğretmen bulunmaktaymış. Ve bu sayı 69 ile ait. Yani 12 ilimizde ücretli öğretmenlik yapanların sayısı belli değil. Bu illeri de katarsak 80 bin civarında ücretli öğretmenlik yapan bir kitle var. Sayı bu denli fazla ancak bu kişilerin hepsi öğretmenlik eğitimi almış da değil. Bu sayının sadece 28 bini eğitim fakültesi mezunu. Yani yaklaşık 50 bin kişi lisans ve ön lisans mezunu kişilerden oluşmakta. Ve maalesef bu kişilerin pek çoğu öğretmenlikle yakından uzaktan ilgili değiller. İşte bu yüzden yeni bir öğretmen ataması olmalıdır ve bu ücretli garabetine artık son verilmelidir.


Bunun yanında yukarıda da belirttiğimiz gibi bir öğretmen ataması haberi yakındır. Ancak bunun stresini yaşayan insanlar bulunmaktadır. Her gün medyayı takip edip acaba bugün bir haber çıkacak mı diye gecesini gündüzünü internet başında geçiren nice öğretmen var. Sınırda kalıp atanma ihtimali bulunanlar kendisini ders çalışmaya verememekte ve belki vakit kaybetmektedirler. Yine özel sektörde çalışıp ancak iyi bir puana sahip olduğu için atanma ihtimali olanlar da var. Tüm bu insanlar düşünülmeli ve yakın bir zamanda öğretmen ataması olup olmayacağının resmi bilgisi verilmelidir.


Son olarak 2015 yılında sınava girecek olanlara seslenmek istiyorum. Yakın bir zamanda atama olacak diye endişelenmekte olduklarını biliyoruz. Ancak tedirgin olmalarına gerek yok. Zira önemli bir dönemden geçiyoruz. Çok ciddi bir seçim yapılacak. Nisan ayında bir atama yapılacak olsa dahi ağustos ayında da yeni atama olacaktır. O da yine iyi bir sayı ile yapılacaktır. Böyle önemli dönemlerde kimse mağdur edilmez. Geçmiş yıllarda olmuş olduğu gibi. Şu an atama bekleyen ve etkinlik yapan öğretmen arkadaşlarımıza engel olmayın. Zira onların çalışmalarının faydasını sizler de göreceksiniz. Rahat olun ve sınav hazırlıklarınıza devam edin lütfen.Seyfullah DAĞ

Eğitimci

www.twitter.com/seyfullahdag

 Kaynak:mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol