Öğretmen Diyarı

Ücretli Öğretmenler Unutuldu

 Dershane ve Etüt öğretmenlerinin kadroya geçiş başvurusu başladı. Şartları tutan dershane ve etüt öğretmenleri atanabilecekler.


Peki ücretli öğretmen ile dershane öğretmeninin arasındaki fark nedir?Siyasi rant mı yoksa gerçekten dershane öğretmenleri genel olarak daha mı başarılı?Örneğin 6 sene çalışan bir dershane öğretmeni ile yine aynı sene köy okulunda çalışan öğretmen arasındaki kapasite farkı nedir?Dershane öğretmenleri alanında uzman olabiliyorken köyde ücretli olarak görev yapan öğretmen okulun boyasıyla öğrencilerin maddi manevi sorunlarıyla dersleriyle vs ilgilenmekten uzman olamamış ki onlara bu hak tanınmadı.


Milliegitimhaber.com olarak aynı şartları taşıyan ücretli öğretmenlerin de kadroya alınmasını destekliyoruz.


Ücretli öğretmenler de dershane öğretmenleri gibi kadrolu olmak istiyor

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan ücretli öğretmenler, özel dershane öğretmenlerinin devlete ait okullarda karolu öğretmen yapılmasına rağmen, kendilerine bu hakkın verilmemesinden şikayetçiler.


Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okullarında yaklaşık 80.000 ücretli öğretmen görev yapıyor. Öğretmeninin olmadığı okullarda eğitimin aksamadan yürümesi için yıllardır büyük fedakarlıklar üstelenen bu öğretmenler, taşeron işçilerin bile kadrolu memur yapılmasına rağmen, kendilerinin görmezden gelinmesine çok kırgınlar.


Sosyal medyada oluşturdukları gruplarla bir araya gelen binlerce ücretli öğretmen, kendi aralarında bu haksızlığı tartışıyor. Yol parası ve servisi olmayan, yemek verilmeyen, sigortası tam yatmayan, maaşının ne kadar ve ne zaman yatacağı belli olmayan ücretli öğretmenler, bu kadar kötü çalışma şartlarına sadece öğretmenlik aşkı için katlandıklarını söylüyorlar.


Markette çalışan ilkokul mezunu kasiyerin, fabrikada çalışan işçinin kendilerinden daha iyi şatlarda çalıştığını vurgulayan öğretmenler şöyle diyor:


“Olumsuz çalışma koşullarına öğretmenlik aşkı için katlanıyoruz ancak bizim bu aşkımız istismar ediliyor. Özel dershane öğretmenleri bile kadrolu öğretmen yapılıyor, Milli Eğitim Bankalığı’nın öğretmen açığını kapatıyoruz, eğitimin aksamadan yürümesi için fedakarlıklar gösteriyoruz, ancak taşeron işçiye, özel dershane öğretmenine verilen haklar bize verilmiyor.”


Üç ay vekil Kur’an Kursu öğretmenliği yapanların kadrolu memur yapıldığını belirten öğretmenler 12.07.2013 tarihinde kabul edilen 6495 sayılı kanunu örnek olarak gösteriyorlar:


“MADDE 7- 633 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.


GEÇİCİ MADDE 18- 30/6/2013 tarihi itibarıyla Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kur?an kurslarında vekil Kur’an kursu öğreticisi olarak görev yapmakta olanlar ile 4/5/2005 ile 30/6/2013 tarihleri arasında en az üç ay süreyle Başkanlığa bağlı Kur’an kurslarında vekil Kur’an kursu öğreticisi olarak görev yapmış olanlar, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde müracaat etmeleri hâlinde, yeterlilik belgesine sahip olmaları koşuluyla Başkanlık tarafından Kur’an kursu öğreticisi kadrosuna atanırlar.”


Kadrolu öğretmenle aynı işi yaptıklarını, KPSS puanlarının 50 ile atananlardan yüksek olduğunu, eğitim fakültesi mezunu veya formasyonlarının bulunduğunu, ancak boş kadrolara yeterli atama yapılmadığı için ücretli öğretmenlik yaptıklarını belirten öğretmenler, yargı kararlarına göre yaptıkları işin geçici işlerden olmadığını ve işlerinin kariyer meslekler sınıfından olduğunu savunuyorlar.


Belediyelerde çalışan taşeron işçilerin bile kadrolu memur yapıldığını belirten öğretmenler, hükümetin kendilerine de bu hakkı vermesini istiyorlar.


Diğer siyasi partilerin ücretli öğretmenlere kadro sözü verdiğini, ancak mevcut hükümetten bu yönde bir adım göremediklerini belirtiyorlar. Ne kadar çok atama yapılırsa yapılsın, kopya vb. nedenlerle sürekli mağdur olan bir kesimin yıllardır beklediğini belirten öğretmenler, aileleriyle birlikte binlerce kişinin seçim sonuçlarını etkileyebileceğini düşünüyorlar.


 


 

Kaynak: "www.milliegitimhaber.com"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim