Öğretmen Diyarı

Ücretli Öğretmenin Maaşı Nasıl Hesaplanır?
Ücretli öğretmenin maaşı; öğretmenin aylık girdiği ders saatinin ek ders ücreti ile çarpımı sonucunda elde edilir. Burada kişinin vergi dilimi, evli-bekar veya çocuklu-çocuksuz olması gibi durumlar ek ders ücretinin hesaplanmasına etki eder. Bu yüzden ek ders ücreti herkes için aynı değildir. Küçük miktarlarda olsa değişkenlik gösterir. 2016 Ocak-Temmuz dönemi için ek ders saat ücreti yeni zamla gündüz (normal eğitim-öğretim) brüt 12,43 TL (Net: 8,99 TL), gece (destekleme ve yetiştirme kursları için) ise brüt 13,32 TL (Net: 9,64 TL) civarında olacaktır. Bu rakamları aylık girdiğiniz ders saati ile çarparak ortalama alacağınız maaşı bulabilirsiniz.

Örnek verecek olursak; haftada 20 saat gündüz, 10 saatte gece derse giren birisi (20x8,99)+(10x9,64)= 276,20 TL net ücret alır. Bunu 4 haftayla çarparsak 1.104,80 TL eder.

Brüt ve Net (01.01.2016-01.07.2016 tarihleri arası için) ücret rakamlarının nasıl elde edildiğini merk ediyorsanız onuda kabaca gösterelim:

Gündüz (normal eğitim-öğretim): 
140 (gösterge) x 0,088817 (katsayı) = 12,43 TL (Brüt Ücret) 
Kesinti = 1,60 (Gelir Vergisi) + 0,10 (Damga Vergisi) + 1,74 (14% SGK Kişi Payı) = 3,44 TL
Net = 12,43 - 3,44 = 8,99 TL (Tek Ders Saati Ücreti)


Gece (destekleme ve yetiştirme kursları): 
150 (gösterge) x 0,088817 (katsayı) = 13,32 TL (Brüt Ücret) 
Kesinti = 1,72 (Gelir Vergisi) + 0,10 (Damga Vergisi) + 1,86 (14% SGK Kişi Payı) = 3,68 TL
Net = 13,32 - 3,68 = 9,64 TL (Tek Ders Saati Ücreti)

Burada bulduğumuz rakamları ayda girmiş olduğunuz ders saati ile çarptığınızda ortalama olarak alacağınız maaş miktarını hesaplayabilirsiniz. 

Bir ay boyunca haftada 30 saat derse girmek her zaman mümkün olmamaktadır. Kadrolu bir öğretmen toplu sözleşme ve yönetmelik gereği 23 Nisan, 29 Ekim, 19 Mayıs, Yılbaşı, Kar Tatili, Resmi Tatiller vb tatil günlerinde ek ders saat ücretini alabilirken Ücretli Öğretmenler bu günler için ücret alamazlar. Bu sebepten ötürü, tatil günlerinin fazla olduğu aylarda maaşlar aşağı düşmektedir. Ücretli öğretmenler tatil günlerinde "çalışmadı" olarak kabul edilir. Bunun yanında yaz tatili başladığında yine işsiz kalırlar. Bütün başvuru ve işe kabul prosedürünü baştan itibaren yeniden yaşamak zorundadırlar.

Ücretli Öğretmenin Maaşı Ne Zaman Yatar

Maaş ödeme tarihi il ve ilçe'ye göre değişir. Ücretli öğretmenlerin maaş hesaplaması yoğunluk oluşmaması adına kadrolu öğretmenlerden farklı tarihlerde yapılmaya çalışılır. Bu da genelde ayın 1'i ile 10'u arasındadır. Genelde görev yaptığınız okul bordoruyu düzenledikten birkaç gün sonra maaş ödemesi yapılır. Bu yüzden maaşın ödenme tarihini en doğru şekilde Okulunuzdan yada İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Muhasebe bölümünden öğrenebilirsiniz. 

Haftasonu Yapılan Destekleme Kurslarında Ders Versem Maaşım Artar Mı?

Yeni ek ders yönetmeliğine göre destekleme ve yetiştirme kurslarının ücreti Kadrolu Öğretmenler için 2 katına çıkarıldı ve cazip bir hale getirildi. Bu, "madem dersaneleri kapattık ve böyle bir uygulama geliştirdik o zaman güvendiğimiz bildiğimiz personelimiz, kadrolu öğretmenlerimiz derse girsin de eğitim kalitesi daha yüksek olsun" yaklaşımıyla hayata geçen bir uygulama. Yoksa meb, kadrolu öğretmeni tatil günlerinde okula kolay kolay getiremiyordu. Bu yeni durumda ek ders ücretinin kadrolu öğretmenler için daha cazip hale gelmesiyle ücretli öğretmenlerin görev alabilmesi çok zorlaştı. 

Yine de diyelim görev aldınız. Ne değişecek, size artısı ne olacak? Haftada en fazla 10 saat haftasonu dersine girebilirsiniz. Yönetmelik ise ücretli öğretmenlere haftada en fazla 30 saat ders verilir diyor. Yani hafta sonu 10 saat derse girerseniz hafta içi en fazla 20 saat derse girebiliyorsunuz. Ek ders ücretinde de bir artış yok! Bu durumda daha fazla kazanmak adına ücretli öğretmene anlamlı bir katkısı yok! Yukarıda bunun hesabını yapmıştık. Bakanlık haftalık 30 saat konusunda bütün il ve ilçeleri uyardı. Geçen senelerde 30 (hafta içi)+10 (hafta sonu) görev alanlar vardı ama artık bakanlığın arka arkaya uyarılarıyla bu durum hata yapan ilçeler haricinde ortadan kalktı.

Ücretli Öğretmenin Sigorta Primi Kaç Gün Yatırılır?

Bu uygulamayı anlamakta zorlanmaktayız ama maalesef bir kadrolu öğretmen veya bir işçi gibi aylık priminiz tam ödenmez. Aylık girdiğiniz ders saatinin 7,5'a bölünmesi sonucu çıkan rakam priminizin ödeneceği gün sayısıdır. Geriye kalan günleri tamamlamak yani priminizi tam ödemek isterseniz kalan günlerin primini cebinizden ödemek zorundasınız. Ödemediğiniz taktirde SGK tarafında borç oluşabiliyor, bunu iyice araştırıp ona göre hareket etmenizde fayda var!

Sigortalı olarak hastanelerden yararlanmak istiyorsanız priminizi 30 güne tamamlamalısınız. Kalan prim günlerini ödemediğinizde ancak işe giriş tarihinizden 2 ay sonra hastenelerden yararlanabilirsiniz. Kalan gün primini ilk aydan itibaren ödeyerek 30 günün (ilk çalışma ayının) sonunda hastanelerden yararlanabilir duruma gelebilirsiniz.

Ücretli Öğretmenlikten Neden Vazgeçilmiyor?

Burada şunu iyi belirtmek gerekiyor; Ücretli Öğretmenlik devletin okullarda varolan öğretmen açığını kapatmak için geliştirdiği bir sistemdir. Normal bir öğretmenin devlete maliyeti 4000 TL civarındayken bir Ücretli Öğretmenin maliyeti 1500 TL civarındadır. Devlet neden kadro açığını kapatmıyor sorusunun cevabı aslında burada yatıyor. Aradaki farkın bütçe hesapları yaparken ne kadar etkili olduğunu tahmin edebilirsiniz. Yükü neredeyse üç kat az olan bir sistemden devlet vazgeçmek istemiyor. Bütçe dengesinde önemli bir kalem olarak görüyor. Tabi, son seçim vaatleri dengeleri biraz bozdu ve kadrolu öğretmen alımında sayılar fazlalaştı. Bu hızla en geç 2-3 yıl içerisinde ücretli öğretmenlik diye bir meslek kalmayacak denilebilir.


Kaynak: www.ucretliogretmenlik.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim