Öğretmen Diyarı

Ücretli Öğretmen Maaşı ?

Türkiye’de sadece devlette çalışan 900 bin öğretmen var. Bu sayıyla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı en çok kamu personeli çalıştıran birinci kuru olma özelliğini de taşıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın çalıştırdığı öğretmenler genel olarak üç sınıfta toplanıyor. 1/Kadrolu öğretmen 2/Sözleşmeli öğretmen 3/Ücretli öğretmen. Bu öğretmenlerden sırasıyla en yüksekten en düşüğe doğru maaş alan grupsa maalesef ücretli öğretmenler.

Ücretli öğretmenlerin neredeyse hiçbir sosyal güvencesi bulunmuyor. Sadece sigorta primleri ödeniyor, nöbet ücreti, ek ders ücreti ve bunun gibi ek ücretleri alma hakları yok. Haftanın belirli günlerinde belirli derslere giriyorlar ve belli bir saatin üzerinde derse girmelerine izin verilmiyor. Bu nedenle kadrolu öğretmenlerin faydalandığı pek çok tazminat, ek gösterge ve bunun gibi ücretleri almadan çalışıyor. Ücretli öğretmenliğin amacının geçici bir süre için bakanlığın öğretmen açığını kapatarak derslere girmesi ve eğitim öğretimi devam ettirmesi olarak görülüyor. Bu nedenle ücretli öğretmenlerin görevleri yeni öğretmenler atandıktan sonra bitebiliyor.

 

 Ayrıca milli eğitim müdürlükleri istemedikleri takdirde ücretli öğretmenle yaptıkları sözleşmeyi feshedebiliyor. Bu nedenle ücretli öğretmenler görevlerini her zaman sallantıda devam ettiriyor. Acaba yarın işimden olur muyum korkusuyla çalışıyor. Zaten hali hazırda aldığı maaşlar da çok yüksek değil. En düşük ücretli öğretmen 300 TL en yüksek maaş alan 600 TL alıyor. Milli Eğitim Bakanlığı ücretli öğretmenleri adeta boğaz tokluğuna çalışan işçiler olarak görüyor. Pek çoğunun maaşı zaten yol ve yemek parasına bile yetmiyor. Yıllarca yazmamıza rağmen bakanlık ücretli öğretmenlik uygulamasına son vermedi hatta her geçen ay bir milli eğitim müdürlüğü öğretmen alımına devam ediyor. Bu hazin durumun bir an önce son vermesi için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim