Öğretmen Diyarı

Türkiye\'de öğretmenlerin sorunları neler?

'En büyük sorun itibar kaybı'

BBC Türkçe’ye konuşan Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, öğretmenlerin en önemli sorununun ‘itibar kaybı’ olduğunu söylüyor.

Koncuk'un bu konuda görüşleri şöyle:

"Geçmiş yıllarda toplumun en itibarlı mesleği öğretmenlik mesleğiydi. Bizim kültürümüz, milli geleneklerimiz, dini inançlarımız Hz. Ali’nin sözlerinde olduğu gibi “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” anlayışı üzerinedir. Ama maalesef yıllar içerisinde siyasetçilerin yapmış olduğu büyük hatalar, tribünlere oynayan siyasetçilerin halka hoş görünmek için öğretmenler aleyhinde sarf ettiği küçük düşürücü sözler, öğretmelerimiz bakımından ciddi bir itibar problemi yaratmıştır.

Öylesine büyük bir boyut kazanmıştır ki bu neredeyse öğrenciler dahi öğretmenleri saymaz hale gelmiştir. Bunun sonucunda da öğretmenlerimizin fiziki müdahalelerle sıkça karşılaştıklarını son zamanlarda duyuyoruz.

Türkiye’nin çeşitli illerinde veliler tarafından sopayla bıçakla darp edilen öğretmenlerle ilgili olaylara basında sıkça şahit oluyoruz. Dolayısıyla öğretmenlerimizin ekonomik, sosyal birçok problemi var ama bunlardan en önemlisi bana göre toplumsal itibar problemidir.

Bunun sadece sosyal ayağı yok, ekonomik ayağı da var. Siz toplumu eğiten, eğitim, öğretimin en önemli enstrümanı olan öğretmeni yaşama acziyeti içerinden ekonomik sıkıntılarla baş başa bırakırsanız, borcunu ödemeyen, hacze uğrayan bir öğretmen modeli yaratırsanız elbette öğretmenlerimiz toplumsal statü kaybına uğrarlar."

 

Radikal Gazetesi Eğitim Muhabiri Umay Aktaş Salman, BBC Türkçe'ye yaptığı değerlendirmede başlıca eğitimdeki değişiklikler ve ekonomik sıkıntılara değindi.

Umay Aktaş Salman'ın Türkiye'deki öğretmenlerin sorunlarına ilişkin değerlendirmesi şöyle:

"Yaklaşık 17 milyon öğrencinin olduğu Türkiye’de 800 bini aşkın da öğretmen var. Son 11 yılda eğitim sisteminde tam 13 temel değişiklik yapıldı, 5 milli eğitim bakanı değişti. Eğitim sisteminin sık sık değiştiği, bölgeler, iller hatta ilçeler arası eğitim eşitsizliğinin, kalite sorunun olduğu Türkiye’de öğretmen olmak zor. Tüm bunların yanı sıra öğretmenlerin özlük hakları ile ilgili sorunları var. Türkiye’deki öğretmen maaşları pek çok Avrupa ülkesinin gerisinde. Türk Eğitim Sen’nin Türkiye genelinde 17 bin öğretmen ile yaptığı araştırma mesleğin sorunlarını da özetler nitelikte;

Öğretmenlerin 84.7’sinin bankaya borcu var, yüzde 86’ sı elektrik ve su faturalarını , yakıt giderini azaltmak için tasarruf yapıyor, yüzde 66’si tükenmişlik sendromu yaşadığını söylüyor, öğretmenlerin prestijli meslek olduğunu düşünenler yüzde 4.7 , yüzde 31.9’u öğrenci, veli şiddetine maruz kalmış. Ayrıca ‘atanamayan öğretmenler’ sorunu var. Yaklaşık 350 bin öğretmen atama bekliyor. 70 bin ücretli öğretmen adeta mevsimlik işçi gibi çalışıyor. En fazla kazanabildikleri para kadrolu bir öğretmenin kazanabildiğinin sadece üçte biri."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim