Öğretmen Diyarı

Türkiye\'de benzeri olmayan, Öğretmenler Son Yardım Derneği!

Balıkesir'de 1938 yılında kurulan ve Türkiye'de benzeri olmayan Öğretmenler Son Yardım Derneği, üyelerine sadece ölümlerinde para desteğinde bulunuyor. Dernek, cenaze masraflarının karşılanması için üyelerinin yakınlarına 600 lira ödüyor.

 

Derneğin 25 yıldır değişmeyen başkanı Ata Ayyıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 250 üyeye sahip olduklarını ve sadece onların ölümlerinin ardından yakınlarına hizmet verdiklerini söyledi. Ülkede başka örneği bulunmayan derneğin, herhangi bir üyenin ölümünde diğer üyelerine haber vererek cenaze törenine katılımı da sağladıklarını anlatan Ayyıldız, "Ölen üyelerimizin yakınlarına 500 lira ölüm, 100 lira da kıdem yardımında bulunuyoruz. Bu bir nevi üyelerimizin kefen parası. Geride kalan yakınlarının ölüm sırasında yapılacak harcamalarına katkı olarak kullanılıyor" dedi.

 

Kimse derneğe üye olmak istemiyor

 

Ayyıldız, derneğe uzun yıllardır yeni üye kazandıramadıklarını dile getirdi. Balıkesir'deki okulların tümünü yılın ilk aylarında gezdiklerini ifade eden Ayyıldız, "Genç öğretmenlerimize derneğimizin faaliyet ve amacını anlattık ama kimse derneğimize üye olmak istemedi. Sanırım öğretmenler, kaçınılmaz bir son olan ölümden korkuyorlar. Halbuki insanlar, sağ iken olduğu gibi öldükleri zaman da yardıma ihtiyaç duyabilir" diye konuştu.

 

Yaş ortalaması 60'ın üzerine çıktı

 

Ata Ayyıldız, yeni üye kaydı yapamadıkları için yaş ortalamasının da yükseldiğini bildirdi. Üyelerinin yaş ortalamasının 60'ın üzerine çıktığı bilgisini veren Ayyıldız, "66 yaşındayım. Yönetim Kurulu Üyemiz Rifat Erdur ise 84 yaşında. Derneğimizin faaliyetini bir imece gibi görüyoruz. Genç öğretmenlerimiz de bu imeceye katılarak destek olmalı. Tek gelir kaynağımız da üye aidatlarımız ama bu da üyelerimiz öldükçe azalıyor" görüşlerini iletti.

 

Derneğin en yaşlı üyesi Rifat Erdur ise genç öğretmenlerden bu kuruluşa sahip çıkmalarını istedi. Köy Enstitüsü mezunu bir öğretmen olduğunu belirten Erdur, "Bizim zamanımızda böyle şeyler önemliydi. Bu dernek bir dayanışma sergiliyor. İnsanlar öldükleri zaman da dostlara ihtiyaç duyar" ifadesini kullandı.

 

a24.com.tr/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol