Öğretmen Diyarı

Türkiye'de ve dünyada 15 yıllık bir öğretmenin maaşı kıyaslaması
Türkiye'de meslek hayatının 15. yılını yaşayan bir öğretmenin bu 15 yıllık süreçte ne kadar maaşla başladığı ve 15. yılında ne kadar maaşa ulaştığı grafiklerle gösterilmiş. 

Yine aynı grafikte 15 yıllık maaşlarda OECD ortalaması ve diğer ülkelerle kıyaslama fırsatı da bulabilirsiniz.

Genel olarak tüm mesleklerde, bir mesleğin ekonomik getirisi ile o mesleğin toplumsal statüsü arasında önemli bir ilişki bulunmaktadır. Kazanç ve toplumsal statü ise mesleğin çalışma koşulları vb. gibi diğer bazı faktörlerle birlikte mesleğin tercih edilirliğini ve dolayısıyla mesleğe yönelen kişilerin niteliğini belirlemektedir. Kazanç ve toplumsal statü, ayrıca mesleki motivasyonu ve performansı da etkilemektedir. Bütün bunlara bağlı olarak, hem ulusal hem de uluslararası raporlarda öğretmenlere ödenen ücret (öğretmen maaşları), mesleğe yönelik önemli bir gösterge olarak değerlendirilmektedir. Bu göstere altında Türkiye’de öğretmen maaşları diğer ülkelerle kıyaslanarak incelenmektedir. 

Şekil D.4.1’de farklı OECD ülkelerinde ilkokul, ortaokul ve lise kademelerindeki öğretmelerin kariyerlerinin başlangıcındaki maaş ortalaması (üç kademenin ortalaması) ile kariyerlerinin 15. yılındaki maaş ortalamaları birlikte verilmiştir (Satın Alma Gücü Paritesi kullanılarak dolar olarak hesaplanmıştır). OECD ülkeleri genelinde öğretmenlerin başlangıç maaşlarının ortalaması 31.176 dolardır. Türkiye’de öğretmenlerin başlangıç maaşı, (Satın Alma Gücü Paritesi kullanıldığında) 25.943 dolardır ve OECD ortalaması ile birçok OECD ülkesinin gerisindedir. Öğretmen başlangıç maaşlarının 15 bin doların altında olduğu Polonya, Estonya, Meksika, Slovak Cumhuriyeti ve Macaristan’a göre ise daha iyi bir konumdadır. 

Öğretmenlerin kariyerleri süresince maaşlarında yaşanan değişim (artış) mesleki motivasyon açısından ve mesleki kariyer ile tecrübeye verilen değeri göstermesi açısından önemlidir. OECD ülkeleri genelinde kariyerlerinin 15. yılında öğretmenlerin maaşı, başlangıç maaşına oranla % 33 civarında daha fazladır (Şekil D.4.1). Lüksemburg, Hollanda, Avustralya, Kanada, İrlanda, Kore, Japonya ve İskoçya gibi ülkelerde bu fark daha yüksektir. Türkiye’de söz konusu fark % 7’dir ve Estonya (% 2), Çek Cumhuriyeti (% 5) ve Norveç (% 9) ile birlikte farkın çok az olduğu ülkeler arasındadır.kamusalhaberler.com
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim