Öğretmen Diyarı

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenlerinden Cumhurbaşkanı\'na Mektup

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri Cumhurbaşkanına Mektup Yazıyor

BİZ SAYISI 30 BİNE DAYANAN VE BİR ŞEY YAPILMAZSA BÜYÜK SIKINTILAR YAŞAYACAK OLAN EDEBİYAT ÖĞRETMENLERİYİZ. Kıymetli Cumhurbaşkanımız son günlerde Osmanlı Türkçesi eğitimi ile ilgili basında ve kamuoyunda yoğun tartışmalar olmakta, pek çok soru dile getirilmektedir. 24 Bin Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeninin ortak bakış açısıyla bu soruların bir kısmını ele almak istedik. Siz kıymetli büyüğümüzün bizlerin fikirlerini önemsediğini düşünerek bu soruların bir kısmını nacizane cevaplamaya çalışacağız.

 

1- OSMANLI TÜRKÇESİ EĞİTİMİ GEREKLİ MİDİR ?

 

Bu sorunun tartışılması bile üzücüdür. Osmanlı Türkçesi adı üstünde Türkçe =Dil eğitimidir. Bu dil bizim atalarımızın kullandığı bin yıllık geçmişi olan ve halen de entelektüellerimiz , aydınlarımız , yazar ve şairlerimiz, dedelerimiz tarafından kullanılan bir dildir. Hal böyle iken bir neslin dilini bilmemesi, dilinden kopuk yaşaması son derece hüzün ve kaygı vericidir. Bir Edebiyat öğretmeni gözüyle en basitinden gözlemlerimi aktarmaya çalışacağım. Değerli büyüğüm liselerde öğrencilerimiz İstiklal Marşını, Gençliğe Hitabeyi, Türk Dili ve Edebiyatı ders kitabında geçen edebi metin örneklerini , yazar ve şairlerimizi anlamamakta. Bunun tek nedeni Osmanlı Türkçesi eğitimini almamalarıdır. Ne acıdır ki liseye gelmiş öğrencimize "Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar, Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var" mısralarını okuduğumuzda öğrenci ne acıdır ki hiçbir kelimeyi anlayamadığını, sözlüğe ihtiyacı olduğunu ifade etmektedir. Yine Gençliğe Hitabe'de geçen "Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur" dediğimizde öğrenci "Kudret" kelimesinin dahi anlamını bilmediğini söylemektedir.

 

Değerli büyüğüm, kıymetli Cumhurbaşkanım bir eğitimci gözüyle sorarım sizin şahsınızda tüm kamuoyuna İstiklal Marşını anlamayan bir nesilden kime ne fayda gelecektir. Bu cahillik dünyanın hangi ülkesinde vardır. Kendi diline yabancılaşmış bir toplum varlığını ne kadar sürdürebilir. Biz Osmanlı Türkçesi dediğimiz Türkçe olan dilimizle bin yıllık bir kültür, medeniyet, bilim ve edebiyat oluşturduk. Bir toplum bu dili bilmeden nasıl yeni edebi eserler oluşturacak, nasıl bilim üretecek ? Tüm bu gerekçelerimizle Osmanlı Türkçesinin tartışmasız tüm lise türlerinde "ZORUNLU" ders olmasını istiyoruz.

 

2-OSMANLI TÜRKÇESİ TÜM LİSE TÜRLERİNDE ZORUNLU OLARAK ÖĞRETİLMELİ Mİ?

 

Bu soruya cevabımız da tartışmasız evettir. Medyada eğitimden bi haber , sözüm ona aydın geçinen bir kısım şahıslar bu dersin tüm lise türlerinde gereksiz olduğunu, sadece belli lise türlerinde öğretilmesini, bunun da seçmeli ders olması gerektiğini ifade etmekteler. Fen lisesinde bu derse ihtiyaç yokmuş, Sosyal Bilimler Liselerinde ve İmamhatip Liselerinde zorunlu ders olabilirmiş. Değerli büyüğüm sormak lazım o zat-ı muhteremlere !!! Fen lisesinde öğrenci İbn-i Sina'nın kullandığı dili öğrenemezse nasıl biyoloji , tıp alanında ilerleyecek? Osmanlı devletinde yetişmiş bilim adamlarımızın bilgi birikimlerini okuyup anlayacak düzeyde Osmanlı Türkçesi bilmezse nasıl bilimde fen de ilerleyecek? Ali Kuşçuyu, Piri Reisi okuyup anlayamayan bir fen öğrencisi düşünülebilir mi ? Osmanlı Türkçesi bir medeniyet diliydi. O dille bilim adamlarımız da eserlerini oluşturdular. Bunların eserlerini okuyup anlamayan bir Fen öğrencisi nasıl medeniyet dünyasına katkıda bulunacak merak konusu doğrusu ....Güzel Sanatlar Liselerinde Dede Efendiyi, Itri'yi anlamayan bir öğrenci nasıl sanat üretecek ?...

 

3- OSMANLI TÜRKÇESİ ÖĞRETEBİLECEK ÖĞRETMENİMİZ VAR MI ?

 

Değerli büyüğüm Osmanlı Türkçesi'ni bereket ki üniversitelerimizde 4 yıl boyunca öğrenen Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencileri var. Bu bölümün mezun sayısı şu an 24 bin. Bu mezun sayısı şu an, öğretmenlik bölümleri içerisinde en fazla mezuna sahip bölüm yapmakta Edebiyat öğretmenliğini. 2015' te ise Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan öğretmen adayı sayısı en az 30 bin olacaktır. Bu verilere Ösym'nin yayımladığı KPSS'ye giren aday sayısı bilgilerinden her yıl ulaşmak mümkün. Osmanlı Türkçesi adı üstünde Türkçe dersi "DİL" öğretimidir. Literatürde "Eski Anadolu Türkçesi" olarak da isimlendirilmektedir.

 

Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencileri bu dersi üniversitede 4 yıl boyunca "DİL BİLİM " açısından inceleyen tek bölümdür. Bu dersi üniversiteler de öğrenen başka bir bölüm de Tarih bölümü öğrencileridir. Ancak o bölümün öğrenciler 2 yıl boyunca bu dersin eğitimini almış ve sadece arşivlerdeki "YAZMA TARİHİ ESERLERİ" okuyacak düzeyde öğrenmişlerdir. Osmanlı Türkçesi ise TÜRKÇEYE TÜM YÖNLERİYLE HAKİMİYETİ esas alan bir derstir. Bu dersi TÜRKÇE ÖĞRETİMİ = DİLBİLİM açısından 4 yıl boyunca öğrenen tek bölümdür Türk Dili ve Edebiyatı bölümü. Takdir edersiniz ki Arap harflerini bilmek tek başına DİL ÖĞRETİMİ için yeterli değildir. Kelime anlamını bilmek ve bir kelimenin cümle içerisinde kazandığı gerçek anlamla birlikte yan anlam , mecaz anlam , edebi anlam gibi anlamlarıyla birlikte cümleyi okuyabilmek Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinin uzmanlık alanıdır. Bin yıllık tarihimizin oluşturduğu Edebi ürünleri, Mehmet Akifi, Necip Fazıl 'ı , Ahmet Haşim'i, Tevfik Fikreti, Halit Ziya Uşaklıgili, Dede Efendiyi, Itri'yi ,Yunus Emre'yi, Mevlana'yı , Fatih Sultan Mehmet'i, Yavuz Sultan Selimi ......oluşturdukları edebi ürün ve eşsiz Türkçe kullanımıyla öğretebilecek tek bölüm Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliğidir. Siz değerli büyüğümüzün işi ehline verme konusunda ki hassasiyetinizi biliyoruz.

 

Bu nedenle bu dersin LİSELERDE YALNIZCA TÜRK DİLİ ve EDEBİYATI ÖĞRETMENLERİNE verilmesini istiyoruz. Üniversitelerdeki hocalarımızın tamamına yakını da bu işin uzmanının Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri olduğu konusunda hemfikir. Bu ders sadece Arap harflerini bildikleri için Tarih öğretmenlerine ve Dinkültürü öğretmenlerine verilirse güzel bir niyetten olumsuz sonuçlar çıkacaktır. Bu dersin öğretimini ÖNCELİKLE EDEBİYAT ÖĞRETMENLERİ ÜSTLENMELİDİR. EDEBİYAT ÖĞRETMENLERİ İHTİYACI KARŞILAYACAK SAYIYA SAHİP OLMADIĞI DURUMLARDA EN AZ 1 YILLIK KURSLARLA SON ÇARE OLARAK TARİH VE DİNKÜLTÜRÜ ÖĞRETMENLERİ DE DÜŞÜNÜLEBİLİR. CUMHURBAŞKANIM, KIYMETLİ BÜYÜĞÜM OSMANLI TÜRKÇESİNİN TÜM LİSE TÜRLERİNDE ZORUNLU DERS OLMASI KONUSUNDA YAPACAĞINIZ HER HİZMETİ BU MİLLET VE GELECEK KUŞAKLAR ŞÜKRANLA ANACAKTIR. DEĞERLİ VAKTİNİZİ AYIRIP YAZIMI OKUDUĞUNUZ İÇİN MÜTEŞEKKİRİZ, DUACINIZIZ. SAYGILARIMLA...

 

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri...

 

kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim