Öğretmen Diyarı

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenin DİKKATİNE!!!
Milli Eğitim Bakanlığı 28 Ekim 2016 tarihinde Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde önemli değişiklikler yaptı. Bu değişiklikler, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenlerini yakından ilgilendirmektedir. Çünkü yönetmeliklerde değişen bir maddeyle “Dil ve Anlatım” derslerinde uygulama sınavı getirildi. Ortaöğretim Kurumlar Yönetmeliği 16. maddeye eklenen değişiklik şu şekilde:
“h) Dil ve anlatım ile yabancı dil derslerinin sınavları dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini ölçmek için yazılı ve uygulamalı olarak yapılır.”
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri konuyla ilgili kafa karışıklığı yaşarken MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü resmi bir yazı gönderdi okullara ve konuya açıklık getirdi. Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün uygulama sınavıyla ilgili açıklaması:
“İlgi (b) Kurul Kararlan gereği, ortaöğretim kurumlarında okutulmakta olan “Dil ve Anlatım” dersi ile “Türk Edebiyatı ” dersi birleştirilerek “Türk Dili ve Edebiyatı ” dersi olarak 2016-2017 eğitim ve öğretim yılından itibaren 9 uncu sınıflardan başlamak üzere kademeli olarak okutulmaya başlanmıştır.
Bu nedenle, ilgi (a) Yönetmeliğin değişik 45/1 -(h) maddesinin “Dil ve Anlatım” ile ilgi (b) Kurul Kararlarıyla uygulamaya konulan “Türk Dili ve Edebiyatı” dersini kapsayacağından bu ders için de yazılı ve uygulamalı olmak üzere en az iki sınav yapılması esastır.
Aynca, aynı maddenin birinci fıkrasının (a) bendinde geçen ”… en az iki yazılı sınav…” ifadesinden, programın özelliğine göre yazılı ve uygulamalı dersler için yazılı ve uygulamalı olmak üzere en az iki sınavın yapılması gerektiği anlaşılmalıdır.
Sınavların nasıl yapılacağı ve öğrenci başarısının nasıl ölçüleceğine ilişkin hususlar ise “Zümre öğretmenler Kurulu “nda belirlenerek karar altına alınacaktır.”
Bu yazıyla birlikte şu noktalar kesinleşmiştir:
a. 9. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı ve 10, 11 ve 12. sınıf Dil ve Anlatım derslerinde uygulamalı sınav yapılacak.
b. Uygulamalı ya da yazılı sınav sayısı en az iki olacak. (Buradan toplamda 2 manası çıkmaktadır. Türk Dili ve Edebiyatı uygulama sınavı da bu kapsamdadır.)
Dil ve Anlatım Uygulama Sınavı Hakkında
Dil ve Anlatım derslerinde yapılacak uygulama sınavı “dinleme, konuşma, okuma ve yazma” becerilerini ölçmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle yapılacak olan dil ve anlatım uygulama sınavı bu 4 beceriyi de kapsaması gerekmektedir. Ölçülmesi istenen dört beceriyle ilgili şu şekilde uygulama sınavı yapılabilir:
1.Dinleme
Öğrencilere bir metin dinletilerek verilen metin ile ilgili aşağıdaki ölçütleri vermesi istenir. Burada kolay olanı daha önceden hazırlanmış ses kaydı şeklindeki metni öğrencilere dinletmek ya da öğretmenin belirlediği bir metni okumasıdır.Kaynak: http://www.edebiyatciyim.com/dil-ve-anlatim-uygulama-sinavi-olcegi-ve-yonergesi/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim