Öğretmen Diyarı

Türk Dili ve Edebiyatı Kaybettiği İtibarını Arıyor

Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri Ocak ayı atamalarında kaybettikleri itibarın geri verilmesini istiyor.24 Bin Mezunu Olan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri isyan ediyor.

Ülkemizde bu yıl KPSS'ye giren 24 bin Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni vardır. Asıl mezun sayısı bu değildir elbette. Bu sayının yanında sınava girmeye hak kazanamamış ya da sınava girememiş birçok aday da bulunmaktadır. Bu sayı 2015 itibariyle 30 bini geçecektir. Eylül atamasında 1125 Edebiyat öğretmeninin atanmasıyla birlikte bir edebiyat öğretmeninin atanma olasılığı 1/30 iken her 30 kişiden 29'u diplomasına kahretmiştir. Bununla birlikte MEB'in alan değişikliği uygulamasıyla 1400 sınıf öğretmeni Türk Dili ve Edebiyatı branşına kaydırılmıştır. Yani işin uzmanları 1125 sayısıyla geçiştirilirken başka bölümlerden 1400 gibi bir sayı Edebiyat branşına kaydırılmıştır.

İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden halihazırda elde edilen güncel açıklar 40'a yakın ilde, Türk Dili Edebiyatı açığı 3 binlere dayanmaktadır. Açıklanan tüm illerle birlikte buna Osmanlı Türkçesi dersinin de eklenmesiyle açık sayısı en az 10 bini görecektir.

Ülkemizde YGS ve LYS'nin, TEOG sınavları kadar önemsendiği göz önüne alınırsa YGS'den 40 soru LYS'den de 56 soru olmak üzere toplamda 96 soru Türk Dili ve Edebiyatı dersi kapsamındadır . Bu da sınavın %20'sine denk gelmektedir. Buna rağmen eylüldeki alımda diğer branşlardan %50'lere varan bir alım yapılırken Türk Dili Edebiyatının atanma yüzdesi yalnızca %4'dür. Açık yok mu elbette var. Olmasa neden alan değişikliği yapılsın.

Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri artık yetkililerden bu duruma bir an önce çözüm bulmaları gerektiğini, kaybettikleri itibarı en yakın ocak atamasında ve devam edecek olan atamalarda geri verilmesini istiyor. 

 

         

 

11 Eylül 2014 tarihinde öğretmen atamalarında 24 bin mezunu olan Türk dili ve edebiyatı öğretmenlere 1115 kontenjan verilerek mağdur olmuştur.Bu mağduriyetin giderilmesi için 2015 Ocak ayında 6 bin kontenjan verilmelidir.Diğer bir mağduriyetin sebebi de Osmanlıca derslerinin ortaöğretim kurumlarında öğrencilere  din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerine ve tarih öğretmenlerine paylaşılma isteğidir.Osmanlı Türkçesi Türkçenin tarihi dönemlerinden bir tanesidir.Osmanlı Türkçesi eğitimi verilebilmesi için branşın öğretim programlarında dil öğretimi programı bulunması gerekir.Osmanlıca dersleri Türk dili ve edebiyatı bölümünün temel dersi olup 8 dönem boyunca Osmanlıcayı ayrıntılı görmüş olup Osmanlıca derslerini liselerde okutacak olan öğretmenler, Türk dili ve edebiyatı öğretmenleridir.Bu yüzden Talim ve Terbiye kurulunun Osmanlıcayı Türk dili ve edebiyatı öğretmenlerine vermesi konusunda çağrı yapıyoruz.

 

egitimajansi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol