Öğretmen Diyarı

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ALANINDAKİ ÖĞRETMEN AÇIĞI SAYISI AÇIKLANDI

Millî Eğitim Bakanı Nabi AVCI, ülke genelinde Türk Dili ve Edebiyatı alanında kaç öğretmene daha ihtiyaç olduğunu açıklarken, bu ihtiyacın sonraki dönemlerde yapılacak atamalarla giderilmeye çalışılacağını belirtti.

 

Öğretmen açığı bulunan branşların başında gelmesine rağmen, atamalarda Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerine az sayıda kontenjan ayrıldığı ve bu branşta mezun işsiz sayısının her geçen yıl arttığı iddiasından hareketle verilen bir soru önergesini cevaplandıran Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI, ülke genelinde Türk Dili ve Edebiyatı alanında 2.213 öğretmene daha ihtiyaç bulunduğunu belirtti.

 

Soru önergesine Bakan AVCI imzası ile verilen cevapta, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri ile ilgili olarak şöyle denildi:

 

Bakanlığımız eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı, bütçe kanunlarının verdiği yetkinin yanında Bakanlar Kurulunca Bakanlığımıza tahsis edilen ve Maliye Bakanlığınca kullanım izni verilen kadro sınırlılığında karşılanabilmektedir. Tahsis edilen kadrolar illerin öğretmen ihtiyacı yüzdelik oranı dikkate alınarak illere dağıtılmakta, il millî eğitim müdürlüklerince alanlar bazında öğretmen ataması yapılacak eğitim kurumlan belirlenmektedir. Belirlenen eğitim kuramlarına ilgili mevzuatı çerçevesinde yapılan duyurular doğrultusunda başvuruda bulunan adaylar arasından tercihleri ve KPSS puan üstünlüğüne göre atamalar yapılmaktadır.

 

Bakanlığımızca öğretmen atama kontenjanı belirleme işlemlerinde potansiyel aday sayısı değil, alan öğretmenliğinin ülke genelindeki ihtiyaç durumu esas alınmaktadır. 2014 Eylül öğretmen atama döneminde alanlar bazında kontenjanlar bu çerçevede belirlenmiş ve Türk Dili ve Edebiyatı alanında 1.115 öğretmen ataması gerçekleştirilmiştir.

 

Bakanlığımız MEBBİS Norm Modülü verilerine göre 31.10.2014 tarihi itibarıyla ülke genelinde Türk Dili ve Edebiyatı alanında 2.213 öğretmen ihtiyacı bulunmaktadır. Söz konusu öğretmen ihtiyacı daha sonraki dönemlerde yapılacak atamalarla giderilmeye çalışılacaktır.

 

kaynak: "memurunyeri.com" 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim