Öğretmen Diyarı

Tüm Öğretmenlerin Maaşına da Zam Yapılacak

Ak Parti'ni seçim vaadi asgari ücretin 1300 tl olması son günlerde yapılan açıklamalara göre neredeyse kesinlik kazandı.

Eğer vaad gerçekleşirse asgari ücret brüt 1655 tl olacak. Asgari ücretin artması memurların ''asgari geçim indirimi'' nedeniyle olumlu yönde etkilemektedir.

Asgari ücretin %30 artması özel sektörde çalışanlar için %10-15 zam anlamına geliyor. Asgari ücretin %30 artması memurlar için ise; Asgari ücrette yıl başında yapılan artışlar, memur maaşlarını da doğrudan etkiliyor. 

Bu etki asgari geçim indirimi üzerinden oluyor. Şu anki sisteme göre, bir ücretlinin asgari geçim indirimi belirlenirken asgari ücretle ücret dilimleri çarpılıyor. Evde bakım ücretleri, sigortalıların borçlanma tutarları, Genel Sağlık Sigortası kapsamında yapılacak prim ödemelerinde de asgari ücret belirleyici oluyor. Bu nedenle asgari ücretteki artış tutarı a'dan z'ye birçok kişi ve kurumun yakından takip ettiği bir konu olacak. 

Sonuç olarak asgari ücretin artmasından dolayı Öğretmenlerin ve memurların maaşları da 40-50 tl civarı artması bekleniyor.
Kaynak: ogretmenlerhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
inanmam 2 yıl önce

yalandan kim ölmüş :)

Avatar
Serdar 2 yıl önce

Çok artmış.. Zaten en sevdikleri (!) öğretmenler... Hatta 24 kasım gelir.. Öğretmene müjde derler.. 10000 öğretmen alıyoruz derler.. Bizde okulda kutlama yaparız.. Sonra "Sayın meslektaşım...." Diye başlayan bir kutlama mesajı gelir.. Yemin ediyorum dalga geçilmesinden psikolojim allak bullak.. Karışmasınlar bize..

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim