Öğretmen Diyarı

Tüm dünyadan 200 öğretmenin katıldığı uzay akademisi eğitimine ülkemizden 12 öğretmen katıldı
Türkiye’den toplam 12 öğretmen,  25 farklı ülkeden 200’ün üzerinde eğitimciyle, “Honeywell Eğitmenleri Uzay Akademisi’ programına katıldı. Honeywell Hometown Solutions tarafından geliştirilen ve 8-21 Haziran 2016 tarihleri arasında hayata geçen ödüllü burs programı, matematik ve fen öğretmenlerinin, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarındaki eğitim çalışmalarında daha verimli olabilmelerini amaçlıyor. Türkiye’nin 2013 yılından bu yana 30 öğretmenle katılım gösterdiği program, 56 ülkeden toplam 2576 eğitimciyi mezun etti.
Öğretmenler program kapsamında, bilim ve uzay keşfi odaklı, 45 saatlik sınıf ve laboratuvar eğitimine tabii tutuldular. Keşif odaklı laboratuvar eğitimlerinin yanı sıra, senaryo içerikli uzay görevleri, karada ve suda hayatta kalma, takım ve interaktif uçuş eğitimlerini içeren astronot egzersizleri gerçekleştirme fırsatı da bulan öğretmenler simultane astronot eğitimi ve inovatif araçlar sayesinde bütünsel eğitim tekniklerine katkı sağlayacak deneyimler kazandı.

  Fen Bilimleri Öğretmeni Basriye Öngel “Honeywell Eğitmenleri Uzay Akademisi’nde (HESA) programı ile birçok deneyim yasadım ve alanım adına önemli kazanımlar elde ettim. Öğrencilerimin STEM (Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) alanındaki gelişimlerine katkıda bulunacağına ve ufuklarını açacağına inandığım bu deneyimleri yeni eğitim öğretim yılında onlarla paylaşmak için sabırsızlanıyorum”. Fen ve Teknoloji Öğretmeni Hülya Yeşilyurt “Bu program sayesinde, fen bilgisi öğretmeni olarak öğrencilerime ileride astronomi ve bilimle uğraşmaları konusunda ilham kaynağı olacağım için heyecanlıyım. Okulumda öğrencilerime ve meslektaşlarıma yaşam boyu öğrenmeye teşvik edici birçok deney ve aktivite aktarabilecek olmam gurur verici” .
Roket Merkezi Yetkili Müdürü ve CEO’su Dr. Deborah Barnhart konu ile ilgili şu şekilde konuştu, “Her yıl dünyanın farklı yerlerindeki öğretmenlere sunduğumuz bu program kapsamında Honeywell ile işbirliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Honeywell Eğitmenleri Uzay Akademisi’nde (HESA), eğitim yöntemlerini değiştirecek ve öğrencilerin çalışma isteğini artıracak birçok farklı teknik sunuluyor. Program, öğrencilerin sınıflarda ve işyerlerindeki başarılarına öncülük etmesi için öğretmenlere yenilikçi araçlar kazandırıyor”.
Honeywell Türkiye ve Orta Asya Başkanı Orhan Geniş ise, “Bilimsel eğitimin gelişimi için gerekli yenilikleri görüyor ve Honeywell Eğitmenleri Uzay Akademisi’nde gibi programlar sayesinde bu boşlukları doldurmayı hedefliyoruz. Amacımız, geleceğin bilim insanı, mühendisi ve matematikçileri olacak genç yetenekler arasında bir bağ kurmak” dedi. Detaylı bir başvuru sürecini tamamlayan HESA adayları, Honeywell sponsorluğunda tüm eğitim, yol ve konaklama masraflarını içeren kapsamlı bir burs ödülüne layık görüldü. Bugüne kadar 3 milyondan fazla öğrenci, HESA’nın sağladığı bu öğrenim tekniklerinden faydalandı.  

Kaynak:blog.classloom.com
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim