Öğretmen Diyarı

Torba Yasada Öğretmenleri İlgilendiren Maddeler Neler

Torba yasa yayınlandı. Halkın ve iş camiasının büyük bir bölümünü etkileyen torba yasada öğretmenleride ilgilendiren konular yer aldı.  Bu neticede torba yasada öğretmenler ile ilgili olan bölümleri siz değerli okuyucularımız için derledik. Böylece torba yasa ve öğretmenler arasındaki ilişkiyi siz değerli okuyucularımıza aktaracağız. İşte torba yasada öğretm- Öğretmen adaylarının aday öğretmenliğe atanmaları için gerekli olan sınavları ÖSYM değil Milli Eğitim Bakanlığı yapacak.

 

 

-Aday öğretmenler bir senesini doldurduktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı'nın kararı doğrultusunda ya sözlü ya da yazılı sınava tabii tutulacak. 

- Öğretmenlerin hizmet süreleri, öğretmenlerin il içi ve il dışı yer değiştirmeleri gibi hususlar yönetmelikle açıklanacak.

 

- Aylıktan kesme cezası alan memur görevinden men edilecek.

 

- Merkezi sınavlara yönelik açılan davaların süreci daha hızlı işleyecek. Buna göre herhangi bir merkezi sınav konusunda dava açma süresi 10 gün olacak ve dava dilekçesi verildikten 3 gün içinde savunma işlemleri yapılacak bu süre en fazla 3 gün ertelenebilecek ve davayla ilgili yürütme durdurma kararı çıkartılamayacak. Açılan davalar en fazla 15 gün sonunda sonuçlandırılmış olacak. İtiraz eden taraf kesin karar çıktıktan sonra 3 gün içerisinde temyiz yolunu kullanabilecek.

 

- Belediyelerin ortaöğretim ve yüksek öğrenim öğrenci yurtları yapmalarına veya yaptırmalarına izin verilecek. 

enleri ilgilendiren detaylar

 

Torba yasadaki bu maddeler ile öğretmenleri etkileyen maddeler olarak belirlenmiştir. Sizlerde bu maddeler ile ilgili görüşlerinizi yorumlar kısımından aktarabilirsiniz. 

 

mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol