Öğretmen Diyarı

Topluma Göre Rehber Öğretmen

Toplumda ve eğitim camiasında rehber öğretmene yanlış bir bakış açısını yansıttığına inandığımız fakat bir o kadarda MEB'den kaynaklanan soruna dikkat çekmek amacıyla bu yazıyı yayımlıyoruz. İşte o yazılar Rehber öğretmenlerin ayrıcalıkları bitiyor.

MEB yetkililerinden edinmiş olduğumuz bilgilere göre Rehber yeniden tanımlanıyor. Güncellemeler kapsamında rehberlik servisleri, rehber öğretmen, psikolojların görev tanımları yeniden güncelleniyor.

Rehber öğretmenlerin ayrıcalıkları bitiyor. Öğretmenler arasında MEB?de en çok kayrılan ve ayrıcalıklar tanınan rehber öğretmenlerinin tüm ayrıcalıkları kaldırılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz aylarda Talim ve Terbiye Kurulu kararında değişiklik yaparak öğretmenliğe kaynak olarak belirlenen alanlarda düzenleme yaptı bu düzenlemenin arkasından tüm rehber öğretmenlerin atama kararnameleri yeniden düzenlendi ve atama branşı rehberlik olarak değiştirilmişti. Bu çalışmanın hemen arkasından Rehberlik yönetmeliği ele alındı ve güncellemeler kapsamında öğretmenler ve okul idarelerince en çok yapılan itirazlar dikkate alınarak düzenlemeler yapılmaktadır. Edinmiş olduğumuz bilgilere göre yapılan güncelleme çalışmasının konuları:

1- Rehber öğretmenlerin çalışma saatleri öğretmenlerle aynı kapsamda değerlendirilerek 6 saatlik çalışma saatlerinin nasıl düzenlenmesi gerektiği, okuldaki ikili ve tekli oluşuna göre düzenlenmesinin okul idaresince nasıl yapılması gerektiği konusu açıklığa kavuşturuluyor.

2- Ek ders ayrıcalığı kaldırılıyor. okul idarecileri gibi Rehber öğretmenlerinde eğitim öğretim işine dahil edilerek, uygulama ile empati yeteneklerinin geliştirilmesi sürejinin gereği olarak 6 saat rehberlik derslerine girmesi sağlanacak, rehber öğretmenler sınıf ortamında öğrencileri daha iyi tanıma, öğretcilere keşfetme, beceri ve yetenekler kazandırılarak rehber öğretmenlerin eğitime olumlu katkıları sağlanacaktır. Okul idareci ve öğretmenlerin en çok eleştirdiği konu rehber öğretmenleri olur olmaz ders ortasında gerekli gereksiz öğrencileri ders den almaları nedeniyle eğitimin olumsuz etkilendiğini sık sık dile getiriyorlardı.

3- Rehber öğretmenlerin yan gel yat dönemi resmen bitiriliyor. Öğrencilere anket yap, bireysel danışmanlık yap dönemi yerine, eğitim, öğretimi amacına ve Türk eğitiminin amaçlarına dönük çalışmalarda, rehber öğretmen aktif görev alacaktır, Orta öğretim yönetmeliğinde rehber öğretmenin görevleri ikiye ayrılacak ve eğitim öğretimle ilgili görevleri tek tek yazılacak ve yönetmelikte yer alacak. Diğer görevleri olan danışmanlık görevleri ile rehberlik görevleri rehberlik yönetmeliğinde muğlak ifadeler yerine somut ifadelerle yazılacak.

4- Rehber öğretmenler sınav görevi alıyorsa sınıfada girmelidir, diyen öğretmenler öğrencilerle ilgili sorumluluklarıda almalı, okullarda huzursuzlukların temel sebebi işi olmayan rehber öğretmenlerin, "işleri olmadığı için okulu karıştırıyorlar" düşüncesinin haklılık payı olduğunu gören MEB bunun içinde norm kadro belirleme işini yeniden gözden geçirecek.

5- Rehber öğretmen açığını kapatmak için felsefe ve psikoloji bölümü mezunu olan öğretmenler arasından rehber öğretmen atama hazırlığı ve çalışması yaptığı duyumları dışarılara sızmaya başladı. Talim Terbiye kurulu bu konuda, gündemimizde bu tür çalışma yok, fakat gelirse değerlendiririz demektedir.

6- Okul rehberlik servisi öğrencilerin bizzat başarı ve başarısızlık durumundan sorumlu olacak hatta MEB avrupanın bir çok okullarında olduğu gibi,Rehber öğretmenleri sözleşmeli olarak işe alıp performansı düşük  olanların işlerine son verme gibi düşünceleri değerlendirmeye aldığı duyumları da var.

MEB Milli eğitim sistemini yeniden yapılandırma konusunda emin adımlarla ilerliyor. MEB iş üreten ve çalışan eğitimci arıyor eski alışkanlıklar dönemi bitti diyor. MEB, ali babanın çiftliği olmadığını vurgularcasına, yat dönemi bitti diyor.

  İkinci yazı varra oo8  rumuzlu bir öğretmene ait yazı   Okulumuzdaki rehber öğretmen, odasına geçip sabah uykusuna okulda devam ediyor. Bazen,Çok ciddiyim,gerisini siz düşünün.Rehber öğretmenler neden bu kadar rahat ve başı boş çalışıyorlar bir türlü anlamadım? Anlamak da istemiyorum açıkçası. Aldığını hakkedene rast gelmedim şimdiye kadar.

Rehber öğretmenler de derslere katılmaları gerekir ki öğretncileri tanıyabilsinler.

Akıllı telefonların bu kadar çok yaygınlaştığı ülkemizde, bazı meslektaşlarımızın görevlerini bir gün boyunca nasıl icra ettiğini video klip haline getirelim de tüm Türkiye karar versin, hangi branşlar maaşını hakkettiğine.

Beden,resim ,müzik öğretmenlerinin %85'i dersleri geçiştirerek günü tamamlıyorlar.

Etkinlik kazanım temelli öğretim söz konusu olmuyor çoğunda. Rehber öğretmenlerinin %90'ı kağıt üzerinde çalışıyorlar, fakat öğrencileri doğru dürüst tanımıyorlar. Nedeni de derslere girmemek öğrencilerle zaman geçirmemek.

Maaş artışı olacaksa şu branşlar ana sütü gibi fazla maaşı hakkediyorlar: Okulöncesi öğretmenleri, İlkokulda;Sınıf öğretmenleri, Ortaokulda;resim beden müzik rehberlik dışındaki tüm branşlar Liselerde;resim müzik beden rehberlik dışındaki tüm branşlar Kafadan uydurmuyorum ve telefonla video kaydı yapıp bu branşların meb'de kendilerini rahatlığa vurduklarını ve dersleri ne kadar boş geçirdiklerini her ilde ilçede köyde en az 3 okulda video kaydı yapıp sizlerle paylaşabilirim.

Çok iyi gözlemleyin dediklerimi, çok iyi anlayacaksınız arkadaşlar.Her okulda mesai saati içinde okul bahçelerine ya da, gidip spor salonuna bakın, öğrenciler serbest oyun oynuyorlar.Peki hedef kazanımlara bakın neler yazılıyor ?

Resim dersi için de böyle, her hafta hangi çalışma yapılıyor inceleyin ve bir öğrenciden resim defteri isteyin haftalara göre inceleyin bakalım, farkı kolaylıkla ayırtedeceksiniz. Müzik dersi için şöyle bir durum söz konusu:Neymiş okul korosu vs.ayağına yatıp gerekli çalışmaları ders içinde sınıflara yaptıran müzikçiler 40dk.lık ders saatinin yarısını yoklama diğer yarısını da gelişi güzel şarkı türkü söyletiyorlar veya dinletiyorlar öğrencilere. Rehberlik dersi ni ne siz anlatın ne ben söyleyim .Okulda bir köşe içi dayalı döşeli. Semaver,bitki çayları tablolar duvarda, her taraf mis kokukulu,Döner koltuk .......

Arkadaşlar öğretmenlik mesleği deyince aklıma ne yazık ki saydığım branşlar gelmiyor.Çünkü 7 Yıldır öğretmenim ve 6 okul değiştim ama denk gelmedim.6 okulda da en çok çalışan matematik,türkçe,ing.,fen,sosyal,din,tek.tas, liselerde mat.fizik, kimya, biyo, edebiyat, felsefe,tarih coğrafya Ve araştırma yapın bazı branşlar dışında birçok kişi sizinle hem fikir bu konuda. Özel okullara gidip resim müzik beden öğretmenleriyle konuşun çoğu kpss ile meb istiyor, nedeni rahat ederim düşüncesi...

Bu adaletsizlik böyle devam ettikçe, birileri yata yata her ayın 15'ine varırken, birileri de yorularak hastalanarak alır maaşını. varra008: biri çıkıp demesin ders saatinde forumda ne işin var diye.Zira haftada 16 saat dersim var,bilen bilir ayda 4 saat ekders ediyor.

Ama hemen yanımda rehberlik odasında klasik müzik eşliğinde, mis kokulu bitki çayını yudumlayan, sözde öğretmen(rehber) ile öğrencileri bahçeye salan, ellerine topları verip rehber öğretmenle odada mesai saatinde koyu bir muhabbetin doruklarına ulaşmış sözde öğretmenler daha fazla ekders alıyorlar. Söz konusu branştan kişiler kıskanıyorsun vs.demesinler.İnanın ki hiç kıskanmıyorum.

Sadece o verilen maaşı fazla buluyorum tembelliklerine. Ben16saat derse giriyorum ve çok çok yoruluyorum, daha doğrusu yoruyorum kendimi.Manuel projeksiyonumu,testlerimi,etkinlik kağıtlarımı,pekiştirme etkinlik kağıtlarını her zaman hazır bulundururum.Bunun için de yoruluyorum ama vicdanım rahat, aldığımı gönül rahatlığıyla harcıyorum.

Okuma yazma bilmeyen bir öğrenciye dahi matematik veya fenden bir şeyler aktarabiliyorum çok şükür.Bu mutluluğun yerini hiçbir şey tutmaz.  

Not: Bu iki yazıya cevap niteliğindeki diğer form yazısı iki gün sonra yayımlanacaktır

 

 

Kaynak: kamu7.com 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim