Öğretmen Diyarı

Temmuz ayında emekli olan öğretmen sayısı?

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı dün TRT Haber'e konuk oldu. Gündeme dair soruları cevaplayan Avcı, öğretmen atamaları konusundan da bahsetti. MEB'in TBMM'den 12 bin 500 kadro talep edeceğini belirten Avcı, 17 bin 500'lük bir atamanın emekli olanların yerine zaten yapılacağını ve 12 bin 500 kadro ihdası ile 30 bin öğretmeni atayacaklarını ifade etti.

 Buradan da anlaşılacağı gibi MEB'den bu yıllarda ölüm, emeklilik, istifa, kurumlarası geçiş gibi nedenlerden dolayı ayrılan öğretmen sayısı yaklaşık olarak yıllık 20-22 bin civarında. Çünkü yaş haddinden dolayı MEB'den ara dönemde de ayrılanlar oluyor. Bu sayı 2005 yılında yapılandırmacı yaklaşıma geçildiğinde 30 binlere kadar çıkmıştı. 
 
Bakanlıkta en çok Türkçe öğretmen, İngilizce Öğretmeni, Din Kültürü öğretmeni, Sınıf Öğretmeni bulunuyor. Bakanlıkta görev yapan yaklaşık 900 bin öğretmenin yaklaşık yarısı, yani 400-450 bin civarını bu 4 branş oluşturuyor. Temmuzda emekli olan öğretmen sayısı da 17 bin 500 olduğuna göre Sınıf öğretmenliği başta olmak üzere bu sayının yaklaşık 8 binlik kısmı bu dört branşa ait.
 
Tabi ki bu tespit atamalara ve kontenjanlara nasıl yansır, bilinmiyor. Yönetici atamaları yapıldıktan sonra öğretmen atamaları gerçekleştirilirse özellikle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği ile Sınıf Öğretmenliği'nden herhangi  birinin ilk atama kadrosu 7-8 bin bandını bile aşabilir.
 
Gelişmeleri takip edip siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.

 

 

 

Kaynak: personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim