Öğretmen Diyarı

TEKNİK VE MESLEKİ ÖĞRETMENLER TEHLİKELİ İŞLERDE ÇALIŞTIRILANLARIN EĞİTİMİNDE İSTİHDAM EDİLECEK Mİ?

13 Temmuz 2013 tarihinde 28706 Sayılı Resmi Gazete’de “Tehlikeli Ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşlerde Çalıştırılacakların Mesleki Eğitimlerine Dair Yönetmelik” yayınlanmıştı.


 Yayınlanan bu yönetmelikte;


“Mesleki eğitim zorunluluğu


MADDE 5 - (1) Ek-l’deki çizelgede yer alan işlerde çalışacakların, işe alınmadan önce, mesleki eğitime tabi tutulmaları zorunludur.


Mesleki eğitimin belgelendirilmesi


MADDE 6 - (1) Ek-1 çizelgede yer alan işlerde fiilen çalıştırılacakların, yaptığı işe uygun aşağıda belirtilen belgelerden birisine sahip olmaları zorunludur.” maddeleri bulunmaktaydı.


Ankara milletvekili Prof. Dr. Zuhal TOPÇU, bu yönetmeliğe göre belirlenen yerlerde çalışacak bireylere Mesleki Eğitim verilmesi gerektiğini vurgulayarak, belirtilen iş alanlarında istihdam etmek için “atama bekleyen teknik ve mesleki öğretmenlere” ilişkin bir çalışma yapılıp yapılmadığını sormuştu.


Topçu, aynı zamanda Bakan ÇELİK’e “şayet teknik ve mesleki öğretmenler bu kapsamda istihdam edilmeyecekse kimlerin hangi kriterlere göre istihdam edilmesi planlanmaktadır?” sorusunu da yöneltmişti.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK’ten gelen yanıtta ise mesleki ve teknik öğretmenlerin  “Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde çalıştırılacakların mesleki eğitimleri”nde istihdam edilmesi yönünde bir çalışmaları bulunmadığı belirtildi.


Kaynak:  "memurunyeri.com" 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim