Öğretmen Diyarı

TEKNİK VE MESLEK DERSİ ÖĞRETMENLERİNİN DURUMU


TEKNİK VE MESLEK DERSİ ÖĞRETMENLERİNİN DURUMU


Yapılmak istenen şey o kadar düşünülmeden yapılıyor ki büyük yıkım olacak ilk uygulamada.Uygulama meslek dersi öğretmenlerini vuruyor. Sınıf ve branş öğretmenleri meslek lisesinde meslek dersi öğretmenlerine göre biraz daha şanslı. Puan uygulamasına göre sadece okulu değişecek. Puanı yüksek olan merkezden köye gitmeyecek. Merkezde sadece okulu değişecek. Düşük puanlı öğretmen yine puanının artmasını bekleyecek eskiden olduğu gibi.


Rotasyonu alkışlayan arkadaşlarımız için değişen pek bir şey olmayacak. Fakat meslek dersi öğretmenlerini durumu farklı. Örneğin bir ilçede Teknik lise öğretmeni ne yapacak? Aynı ilçede gidebileceği başka okul yok. Çevrede bulabileceği okulda kendi branşı da yok. En yakın okul 100 km uzaklıktaki başka bir ilçede veya il merkezinde.


Örneğin Samsun ili Vezirköprü ilçesinde meslek lisesinde görev yapan bir metal veya mobilya öğretmeni nereye gidecek? Gideceği en yakın yer 80 km uzaklıkta. Bazı bölümlerde durum daha da sıkıntılı. Motor, Grafik Tasarım, Metalürji, Tekstil, Otomasyon, Endüstriyel Kontrol v.b. bölümlerin il içerisinde gidebilecekleri okul hiç yok. İl dışına mı gönderilecekler?


Mağduriyet yaratmadık diyenlere sormak lazım. En iyi ihtimal ile günlük 30-80 km arasında yol gitmek durumunda bırakılmak nedir? Aile bütünlüğü tehlikesi ile baş başa kalan öğretmen ile mi verimi artıracaksınız? Oturduğunuz yerden verdiğiniz kararlarla ancak eğitim camiasının içerisine huzursuzluk ve mutsuzluk sokuyorsunuz.


MEB İnsan Kaynakları Genel Müdür Vekili Fethi Fahri Kaya, “Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın talimatıyla eğitim camiasının, sosyal tarafların ve sivil toplum kuruluşlarının da görüşünü aldıklarını” söylüyor. (Hangi Sivil Toplum Kuruluşu biz bilmiyoruz.)


“Aynı eğitim bölgesi içinde görev yapan öğretmenlerin kendi aralarında yerleri değişecek. Öğretmenimizin görev yeri bir ilçedeyse, buna uzak başka bir ilçeye rotasyonu yapılmayacak. Öğretmenlerimizin kurulu düzenlerinin bozulmaması için böyle bir karar aldık.” diyor.


Bakanlık olarak her zaman ki yaptığınız gibi hergün çıkartığınız ve öğretmenin aleyhinde olan yönetmeliklerle başarı artıramazsınız. Yaptığınız tek şey başarıyı daha da düşürmek olur.


Biz diyoruz ki; SİZ BİZİM İÇİN KARAR ALMAYIN ALLAH AŞKINA!…

www.mebajans.net / Bünyamin Kamçi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim