Öğretmen Diyarı

TEKNİK ÖĞRETMEN VE TEKNİSYENLERLE İLGİLİ YASA DEĞİŞİKLİĞİ YAPILIYOR
 Meclise sunulan “Tebligat Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”, görülen mesleki teknik öğretim alanına göre kazanılan unvanlara ilişkin düzenlemede de değişiklik öngörüyor.

 
Çeşitli Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklikler yapılmasını içeren Torba Kanun Tasarısı, “3795 sayılı Bazı Lise, Okul ve Fakülte Mezunlarına Unvan Verilmesi Hakkında Kanun” hükümlerinde de bazı değişiklikler içeriyor.

3795 sayılı Kanun, mühendis ve mimarlar dışında kalan teknik personeli eğitim seviyelerine göre kazanacakları unvanlar ile yetki ve sorumluluklarını belirliyor.

Torba Kanun Tasarısının, ilgili hükümlerinin mevcut haliyle yasalaşması durumunda; “Teknisyen” unvanının kazanılmasına ve teknik öğretmenlerin “Mühendis” unvanı kazanmalarına ilişkin eğitimlerde de bazı değişiklikler olacak.

Teknisyen unvanının kazanılması

-Mevcut düzenlemelere göre; endüstri meslek lisesi, kız meslek lisesi, teknik lise ve kız teknik lisesi mezunlarına, "teknisyen" unvanı verilmekteydi.

-Torba Kanun Tasarısı hükümlerine göre; mesleki ve teknik öğretim veren ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar ile denkliği Milli Eğitim Bakanlığınca kabul edilen diğer mesleki ve teknik öğretim veren ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar ve bu okullara denk mülga okullardan mezun olanlara “teknisyen” unvanı verilecek.

Teknik öğretmenlerin mühendis unvanını kazanması

-Mevcut düzenlemelere göre; teknik öğretmen unvanını kazananlardan, ilgili teknik eğitim fakültelerince düzenlenecek en fazla iki yarıyıl süreli tamamlama programlarını başarıyla bitirenlere dallarında "mühendis" unvanı verilmekteydi.

-Torba Kanun Tasarısı hükümlerine göre; teknik öğretmen unvanını kazananlardan, Yükseköğretim Kurulunca belirlenen mühendislik fakültelerince düzenlenecek en fazla iki yarıyıl süreli mühendislik eğitimi tamamlama programını başarıyla bitirenlere dallarında "mühendis" unvanı verilecek.

Anahtar Kelimeler:
Teknik öğretmen

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim