Öğretmen Diyarı

TEKNİK EĞİTİM MEZUNLARI MÜHENDİSLİK TAMAMLAMA EĞİTİMİNDE 5000 KONTENJAN İSTİYOR
2017 yılında ALES ile öğrenci kabul edecek olan Mühendislik Tamamlama Eğitimi için Teknik Eğitim Mezunları ve Mühendisleri Derneği en az 5000 kontenjan beklemektedir.

jQYZjGdwKKByhWX-800x450-noPad

28 Şubat döneminde İmam Hatip ve Meslek Liselerine uygulanan katsayı engeli nedeniyle meslek liselerinde başarılı olan öğrenciler mühendislik netlerine eş netler yapmalarına rağmen katsayı engeliyle Mühendislik Fakültelerine alınmayarak Teknik Eğitim Fakültelerine gitmeye zorlandılar.

 

Mühendis olmak isteyen başarılı birçok meslek lisesi öğrencisi katsayı uygulaması nedeniyle mecburen Teknik Eğitim Fakültelerine giderek Teknik Öğretmen oldular. Bu sürecin devamında sayıları 70.000’lere ulaşan Teknik Eğitim mezunları öğretmen atamalarının yok denecek kadar az olmasından dolayı kamu kuruluşlarında ve özel sektörde öğretmenlik dışında başka işlerde çalışarak iş hayatına atıldılar. Burada en büyük sıkıntı unvan sorunuydu. Teknik öğretmenlerin kamuda ve özel sektörde eşdeğer her hangi bir kadro karşılığı olmadığından mühendis ve tekniker arasında sıkışıp kalmış ve bunun sıkıntısını yıllarca yaşamıştır. Kamu kurumlarında lise mezunu kadrolarında teknisyen olarak veya Genel İdari Hizmet sınıfında memur kadrolarında hali hazırda çalışmaktadırlar. Bu sorunların çözümü olarak Mühendislik Tamamlama Eğitimi elzem şekilde yer teşkil etmektedir.

Teknik Eğitim Fakültesi mezunları için yapılan “Mühendislik Tamamlama” eğitimi ilgili kurumlarca hazırlanan birçok bilimsel rapor sonucu, tüm partilerin oy birliği ile 1992 yılında 3795 sayılı kanun ve buna bağlı olarak çıkartılan ilgili yönetmenlik gereği yapılmakta, nihayetinde Teknik Eğitim Fakültelerin Teknoloji Fakültelerine dönüşmesi nedeniyle, Mühendislik Tamamlama Eğitiminin mühendislik Fakültelerinde  yapılmasına dair kanun değişikliği Resmi Gazete de, 9 Aralık 2016  tarihinde yayınlanmış, uygulamanın devamlılığı, önemi ve kararlığı hükümetimiz ve yetkili kurumlar tarafından bir kez daha ortaya konulmuştur. Mühendislik Tamamlama eğitimi 1992 yılında kanunlaşmış olsa da 2013 yılına kadar bürokratik nedenlerden dolayı uygulanmamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın bilgisi ve gözetimi dâhilinde hem katsayı engeli ortadan kaldırılmış hem de Mühendislik Tamamlama eğitimi  yapılmaya başlanmıştır. Fakat Mühendislik Tamamlama eğitimi 35.000’i bulan başvuru sayılarına karşın düşük kontenjanlar sebebiyle Teknik Eğitim mezunu Teknik Öğretmenlerin mağduriyetlerini ortadan kaldırmamıştır. 2013-2017 yıllarında toplam başvuru sayısı 70.000 civarında olmasına rağmen Yükseköğretim Kurulunun verdiği kontenjan sayısı 7.654’te kalmıştır.  Açılan kontenjan sayısının Mühendislik tamamlama eğitimine olan talebin çok altında olması nedeniyle yığılmalar oluşturmakta ve 4 yıldır devam eden eğitimin bu şekilde yıllarca devam etmesi kaçınılmaz olmaktadır. Teknik Eğitim mezunlarının mezuniyet yılları dikkate alındığında ve 28 Şubat mağduriyetinin 1997 yılında başlayıp 2013 yılına kadar devam ettiği düşünülürse bu mağduriyetin önümüzdeki yıllarda da devam edeceği sonucuna varılacaktır.

Teknik Eğitim Mezunları ve Mühendisleri Derneği (TEMUDER) olarak sayıları 70.000’i bulan Teknik Eğitim mezunlarının talepleri doğrultusunda 2017 yılında “Mühendislik Tamamlama” eğitimi kontenjanlarının 2014 yılında verilen 3.400 kontenjan baz alınarak ve arttırılarak en az 5000 ve üzeri olmalıdır. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehir olan aday öğrenci sayılarının fazla olduğu illerde kontenjanların miktarının artırılmasının ve  Türkiye geneli Mühendislik Fakültesi olan tüm üniversitelerde kontenjan verilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Ayrıca Eğitimde eşitlik ilkesine dayanarak Vakıf Üniversitelerinin “Mühendislik Tamamlama” eğitimine dâhil edilmesini talep etmekteyiz. Vakıf Üniversitelerinin sürece dâhil edilmesi kontenjanların artmasını sağlayacak aynı zamanda fiziki koşulları elverişli olmayan Teknik Eğitim mezunlarının bulundukları şehirlerde eğitim alma şansı elde etmiş olacaktır. Bunun yanında ÖSYM’nin lisans ve lisansüstü eğimi ile ilgili yapmış olduğu tüm sınavlarda ek yerleştirme hakkı verilmektedir. Buna istinaden “Mühendislik Tamamlama” eğitiminde de Ek Yerleştirme Hakkı getirilmeli, boş kalan kontenjanlar ek yerleştirme ile doldurularak eğitim sürecinin hızlandırılması sağlanmalıdır. TEMUDER olarak 3795 Sayılı Kanunun Teknik Eğitim mezunlarına vermiş olduğu kanuni hakların takipçisi olacağız.

3795 Sayılı Kanunun uygulanmaya başlamasında ve katsayı sorunun ortadan kaldırılmasını sağlayan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, eski YÖK başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’ya, milletvekillerine, bürokratlara ve meslektaşlarımıza en içten duygularımızla teşekkürlerimizi sunuyoruz. 2017 Mühendislik Tamamlama eğitimi kontenjanlarının artırılmasında desteklerini beklemekteyiz. Sanayimizin ve ekonomimizin güçlenmesinde, üretimin ve ihracatın istenilen seviyelere ulaşmasında piyasada kendini ispat etmiş Teknik Eğitim mezunu meslektaşlarımızın önündeki engeller kaldırıldığında yükseliş ve büyümenin kaçınılmaz olacağına inanıyoruz. Cumhurbaşkanımızın gösterdiği hedefler doğrultusunda Mesleki Ve Teknik Eğitimin gelişmesi, kalitesinin artırılması ve üretime dönüşmesi noktalarında üzerimize düşen görevleri yapmaya hazır olduğumuzu bildiririz.

temuderlogo

Teknik Eğitim Mezunları ve Mühendisleri Derneği

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
kenan topal 7 ay önce

https://www.change.org/p/m%C3%BChendislik-tamamlama-adaylar%C4%B1na-5-bin-kontenjan-istiyoruz

Avatar
Murat 6 ay önce

Yetkilerin bu noktada artık 3 maymunu oynamaktan vazgeçip, sorunun çözümüne odaklanması şarttır. 5000 ve üzeri kontenjan, vakıf uni. Sürece dahil edilmedilir.

Avatar
İsmail 6 ay önce

Hakkımız olanı istiyoruz. İki arada bir derede olmak istemiyoruz. Sanayiye yön veriyoruz ama yetki problemimiz var.

Avatar
umutre 6 ay önce @İsmail

Bu bizim yıllardır verilmeyen hakkımız.

Beğenmedim! (0)
Avatar
umutre 6 ay önce

Bu işin artık çözülmesi lazım.

Avatar
Albayrak 6 ay önce

Devlet büyüklerinden bu sorunu çözmelerini bekliyoruz. 28 şubat mağdurları artık mağdur olmasın.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim