Öğretmen Diyarı

Tayini Çıkan Öğretmenler İçin, Yolluk (Harcırah) Hesaplama
Tayin olan öğretmenlerin haklı olarak merak ettiği soruların başında “Yolluk (Harcırah) gelmektedir. Bazı durumlarda memurlar Türkiye’nin bir ucundan öteki ucuna atanabilmektedir. Her tayinde tekrar bir ev taşımak durumunda kalan memurların ciddi yol ve eşya taşıma masrafları olmaktadır. Bu durumda memurlara ödenecek yolluk ücretler son derece önem arz eden bir konudur. Bu yazımızda sizlere yolluk hesaplama konusunda yardımcı olmaya çalışacağız.

Yolluklar aşağıdaki maddelere göre hesaplanmaktadır. Bu maddeler şunlardır:

Yevmiye
Yol mesafe ücreti
Taşıt ücreti
Seyahat günlerine ait yevmiyeler
Yolluk hesaplanmasında kriter olan bu maddeleri açıklayarak, her maddenin ücretini hesaplayarak ödenecek toplam harcırah ücretine de ulaşmış olacağız.

》NOT 2 : Aşağıdaki yolluk hesaplama programından yolluğunuzu hesaplayabilirsiniz. (Öğretmenlerin yevmiye seçeneğinde ek göstergeyi 3000(dahil) olarak seçmeleri gerekmekte.)


1) Yevmiye: Memurun yurtiçi gündeliğini belirtir. Yolluk hesaplamalarında yevmiye memurun hem kendisi hem de eş-çocukları için hesaplanır. Memurun yevmiye ücreti 20 ile çarpılırken eş ve ya çocuklardan her biri için 10 ile çarpılır. Yani memur kendi yevmiyesini 20, çocukları ve eşleri için yevmiyelerini 10 ile çarpacak.


Peki 2016 yılı “yevmiye” ücreti ne kadardır?


Yevmiye ücretleri her yıl ayrı olarak hesaplanmakta ve bu yevmiye ücreti bütçe kanununda “H Cetveli” ile gösterilir. 2016 yılının memur yevmiye ücretleri ise şu şekildedir:


Kadro derecesi 1-4 arası olanlar için 35,24 TL


Kadro derecesi 5-15 arası olanlar için 34,18 TL


Bu durumda yolluk hesabı için örneğin bir memur şu ücreti mutlaka alacaktır: 20×34,18 = 683,6 TL


2) Yol Mesafe Ücreti: Her memur nakil sırasında sadece kendisi için çalıştığı yer ile yeni atandığı kurum il/ilçenin arasındaki mesafe kadar “Yol Mesafe Ücreti” alır. Bu hesabı yaparken de yevmiye ücreti gibi kadro dereceleri etkili olur. 2016 yılı yol mesafe çarpanları şu şekildedir:


Kadro derecesi 1-4 arası olanlar için katsayı çarpanı 1.76


Kadro derecesi 5-15 arası olanlar için katsayı çarpanı 1.7


Yukarıdaki katsayı çarpan değeriyle nakil olduğunuz yere olan uzaklığı “Km” cinsinden çarpmak gerekir. Örneğin 900 Km uzaklığa tayin olan bir memurun (5-15 Dereceli) “Yol Mesafe Ücreti” şu şekilde hesaplanacaktır: 900×1.7 = 1530


3) Taşıt Ücreti: Memurun tayin olduğu yere gidebileceği en uygun taşıt aracının ortalama bilet fiyatıdır. Bu fiyatı bulunduğunuz il/ilçenin belediyesi ya da Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu belirler.


4) Seyahat Günlerine Ait Yevmiyeler: Yeni görev yerinize giderken yolda geçirdiğiniz 24 saat üzerinden hesaplanan yevmiye ücretidir. Bu genelde tek gün olarak hesaplanır ve ücreti 1. maddede yer alan yevmiye ücreti üzerinden hesaplanır. Örneğin 5-15 dereceli bir memurun “Seyahat Günlerine Ait Yevmiyesi” 34,18 TL ‘dir.


Gördüğünüz gibi yolluk hesaplamak aslında çok basittir. Sadece tayin olduğunuz yılın ilgili çarpanlarını bilmek yeterli olmaktadır. Yolluk (Harcırah) hesaplama kafanızda daha iyi oturması için aşağıda örnek bir yolluk hesaplama işlemi yapalım:


Örneğin derecesi 9 olan bekar bir memur Ağrı ilinden Ankara iline tayin olsun. Harcırahı yukarıda sıraladığımız maddelere şu şekilde olacaktır:


1.maddeye göre 34,18×20 = 683,6 TL


2.maddeye göre (Ankara-Ağrı arası yaklaşık olarak 1096 Km’dir) 1096×1.7 = 1863,2 TL


3.maddeye göre (Ağrı-Ankara arası otobüs biletinin 90 TL olduğunu varsaydık) 90 TL


4.maddeye göre de 34,18 TL alacak.


Her maddeyi tek tek hesapladıktan sonra bu memurun alacağı toplam Yolluk (Harcırah) ücretinin 2670,98 TL olacağı sonucuna ulaşabiliriz. (Bu ücretten çok cüzi miktarda damga vergisi kesilmektedir)Kaynak: Memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim