Öğretmen Diyarı

TAKVİYE KURSLARINDA GÖREV YAPAN KADROSUZ ÖĞRETMENLERE ARTIRIMLI DERS ÜCRETİ VERİLMEYECEK

Milli Eğitim Bakanlığı, il milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği yazı ile destekleme ve yetiştirme kurslarında görev yapan kadrosuz ücretli öğretmenlerin durumuna açıklık getirdi.

Bakanlık, Ekim 2014 tarihinden başlamak üzere örgün ve yaygın eğitim kurumlarında destekleme ve yetiştirme kursları açıldığını ve bu kurslara 2.687.946 öğrencinin devam ettiğini belirterek, kadrosuz görev yapan ücretli öğretmenlere artırımlı ek ders ücreti ödenmesine ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 176’ncı maddesinin 2’nci fıkrası değiştirilmiş ve “Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kuramlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğretmenlere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere % 25, Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme kursları kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere % 100 fazlasıyla ödenir hükmünü getirmiştir.

Maliye Bakanlığının ilgi (...) görüş yazısında da belirtildiği üzere ilgi (...) Kanun kapsamında yapılan düzenlemede yukarıda sayılan görevliler dışında kalanlara artırımlı ders ücretinin ödeneceğine dair bir düzenlemeye yer verilmediği görülmektedir.

Bu nedenle MEB Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9’uncu maddesi kapsamında kadrosuz ücretli öğretmenlere artırımlı ders ücretinin ödenemeyeceği kanaatine varılmıştır.”

İlgili yazı

memurunyeri

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Nesrin Bayazit 2 yıl önce

Yetkililerin dikkatine...
Okulda kurs kitabı için ek ücret adı altında fazladan para alınıyor. 8. sınıflara 6 adet kurs kitabı + fasikül ve denemeler için 120 tl alınırken 5. 6. ve 7. sınıflara 3 adet kurs kitabı + fasikül ve deneme için 90 tl alınıyor. Bu eşitsizliğe ve internet üzerinden yapılan kayıtlara rağmen bu miktarlar ödenmeden öğrencilerin kursa alınmayacağı söyleniyor.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim